21.06.2023

Uchwała SN z dnia 21 czerwca 2023 r., sygn. III CZP 94/22

Artykuł 2 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju nie wyłącza możliwości zasiedzenia nieruchomości stanowiącej las państwowy.

Teza urzędowa

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

Pierwszy Prezes SN Małgorzata Manowska (przewodniczący)

SSN Tomasz Szanciło

SSN Ewa Stefańska

SSN Krzysztof Wesołowski (sprawozdawca)

SSN Marcin Krajewski

SSN Kamil Zaradkiewicz

SSN Mariusz Łodko

na posiedzeniu niejawnym 21 czerwca 2023 r. w Warszawie ‎w sprawie z wniosku H. P. i M. P. ‎przy uczestnictwie Skarbu Państwa – P. G. L. Lasy Państwowe Nadleśnictwo W. ‎o stwierdzenie zasiedzenia,
‎na skutek przedstawienia przez Sąd Najwyższy postanowieniem z 18 listopada 2021 r., IV CSKP 120/21,
‎zagadnienia prawnego:

podjął uchwałę:

Artykuł 2 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju nie wyłącza możliwości zasiedzenia nieruchomości stanowiącej las państwowy.

UZASADNIENIE

Zagadnienie prawne rozstrzygane przez rozszerzony skład Sądu Najwyższego ujawniło się przy rozpatrywaniu skargi kasacyjnej wnioskodawców, zawierającej zarzut naruszenia art. 2 w zw. z art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju (dalej: „u.s.z.n.”) w zw. z art. 38 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (dalej: „u.o.l.”) w zw. z art. 172 § 1 i 2 k.c., od postanowienia Sądu Okręgowego w Gdańsku, którym Sąd ten zmienił postanowienie Sądu Rejonowego w Wejherowie w ten sposób, że oddalił wniosek o zasiedzenie bliżej opisanej nieruchomości gruntowej, należącej do uczestnika postępowania Skarbu Państwa – P. G. L. Lasy Państwowe Nadleśnictwo W.

Sąd Najwyższy (dalej „Sąd pytający”) zasadniczą trudność w rozstrzygnięciu dostrzeżonego problemu prawnego wiąże z ustaleniem zakresu pojęcia „przekształcenia własnościowe” z art. 2 u.s.z.n. Z przepisu tego wynika bowiem, że ustawodawca zakazuje przekształceń własnościowych, obejmujących zasoby naturalne wymienione w art. 1 u.s.z.n. (w tym lasy państwowe – art. 1 pkt 3 u.s.z.n.), które pozostają przedmiotem własności Skarbu Państwa (art. 2 in principio i in medio u.s.z.n.), z jednoczesnym zastrzeżeniem, że wyjątki w tym względzie mogą być wprowadzane przez przepisy ustaw szczególnych (art. 2 in fine u.s.z.n.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty