Kary dla zarządu za naruszenie obowiązków informacyjnych - Wyrok NSA z dnia 19 marca 2024 r., sygn. II GSK 1571/23
Nałożenie kary pieniężnej na członka zarządu spółki publicznej za rażące naruszenie obowiązków informacyjnych jest uzasadnione, gdy informacje mają zasadnicze znaczenie dla transparencji i bezpieczeństwa obrotu na rynku kapitałowym; adekwatność kary musi być rozpatrywana w kontekście wagi naruszeń i ich wpływu na interes inwestorów i akcjonariuszy.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia del. WSA Marek Sachajko po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 lutego 2023 r. sygn. akt VI SA/Wa 370/18 w sprawie ze skargi E.K. na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 5 grudnia 2017 r. nr L.dz. DPP/WPO/476/78/12/2016/2017/JP w przedmiocie kary pieniężnej za rażące naruszenie obowiązków informacyjnych 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od E.K. na rzecz Komisji Nadzoru Finansowego 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 9 lutego 2023 r., sygn. akt VI SA/Wa 370/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E.K. na decyzję Komisji Nadzoru Finansowego z 5 grudnia 2017 r. w przedmiocie kary pieniężnej za rażące naruszenie obowiązków informacyjnych.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Postanowieniem z 1 sierpnia 2016 r. Komisja Nadzoru Finansowego (dalej "KNF") wszczęła z urzędu postępowanie administracyjne w przedmiocie nałożenia na E.K. (dalej "skarżący") kary pieniężnej, o której mowa w art. 96 ust. 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1639 ze zm.; dalej "ustawa o ofercie") w brzmieniu obowiązującym przed wejściem w życie ustawy z dnia 31 marca 2016 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 615; dalej "ustawa zmieniająca"), za rażące naruszenie obowiązków, o których mowa w art. 56 ustawy o ofercie, przez spółkę R. S.A. w R. (dalej "spółka" lub "emitent") w okresie pełnienia przez skarżącego funkcji członka zarządu tej spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty