14.03.2024

Wyrok NSA z dnia 14 marca 2024 r., sygn. III OSK 6573/21

Norma zawarta w art. 9 ust. 1 nowelizacji ustawy o Policji, odwołująca się do zasad ustalania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub dodatkowy, nie wyłącza możliwości stosowania przepisów ustawy w nowym brzmieniu do spraw z przed dnia jej wejścia w życie, o ile nie stoi to w sprzeczności z zasadami ekwiwalentności i zakresu publicznego prawa podmiotowego do urlopu.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Ewa Kwiecińska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędzia del. WSA Beata Jezielska po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 20 kwietnia 2021 r., sygn. akt II SA/Bd 140/21 w sprawie ze skargi H.W. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 20 kwietnia 2021 r., wydanym w sprawie o sygnaturze II SA/Bd 140/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, po rozpoznaniu skargi H.W. (dalej jako "skarżący"), na podstawie art. 145 § 1 lit. a w zw. z art. 135 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2022 r., poz. 329 ze zm.; dalej określana jako "p.p.s.a."), uchylił zaskarżoną decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy z dnia [...] r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję nr [...] Komendanta Miejskiego Policji w T. z dnia [...] r. wydane w przedmiocie odmowy wyrównania skarżącemu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym:

Wnioskiem z 30 listopada 2018 r. skarżący wniósł o wypłatę wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy. W uzasadnieniu wniosku wskazał, że ze służby w Policji odszedł w 2003 r. Powołał się również na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 30 października 2018 r., sygn. akt K 7/15, który opublikowany został w dniu 6 listopada 2018 r.

Decyzją nr [...] z [...] r. Komendant Miejski Policji w T. odmówił skarżącemu wypłaty wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy za lata 2002-2003 w łącznej ilości 79 dni. W uzasadnieniu organ I instancji powołał się na art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 1610; dalej jako "ustawa nowelizująca"). Zaznaczono, że w związku z brzmieniem ww. przepisu, ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub dodatkowy za okres przed dniem 6 listopada 2018 r., ustala się na zasadach wynikających z przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 6 listopada 2018 r. W konsekwencji uznano, że funkcjonariuszowi, któremu właściwy organ ustalił wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy przed dniem 6 listopada 2018 r., nie przysługuje prawo do wyrównania jego wysokości do 1/21 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnym na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. Skarżącemu zaś ekwiwalent został wypłacony w 2003 r. (za 79 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego i dodatkowego za lata 2002-2003 r.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne