20.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.77.2024.2.IK

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury wystawionej przez dostawcę.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 lutego 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 7 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury wystawionej przez dostawcę.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem 1 11 marca 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą w czwartym kwartale 2023 roku. W tym samym czasie do transakcji krajowych oraz wewnątrzwspólnotowych zarejestrował się, jako czynny podatnik VAT PL i UE - figuruje w „wykazie podmiotów zarejestrowanych, jako podatnicy VAT, (...) „ - tzw. „biała lista” oraz w VIES.

Będąc pełnoprawnym podatnikiem VAT Wnioskodawca ma swoje obowiązki i prawa. Przy każdej sprzedaży lub wykonaniu usługi - obowiązek naliczania podatku z odpowiednią stawką VAT i odprowadzeniu go do Urzędu Skarbowego, zaś w momencie dokonania zakupu towaru lub usług na potrzeby działalności - prawo do odliczeń.

Chcąc pozyskać towary w przystępnej cenie, niejednokrotnie niedostępne na polskim rynku m. in. oryginalne obuwie, odzież, które służą Wnioskodawcy w działalności wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług Wnioskodawca nawiązuje kontakty z zagranicznymi kontrahentami posiadającymi NIP PL.

Jeden z kontrahentów od ponad 11 lat jest zarejestrowany na potrzeby polskiego VAT-u figuruje, jako czynny podatnik na „białej liście” oraz jako podatnik unijny w VIES. Sprzedawca ten posiada w Polsce oddział siedziby, sieć magazynów, współpracuje z polskimi firmami przewozowymi. Każdy zakupiony od tego kontrahenta towar wysyłany jest (lub w przypadku reklamacji zwracany) do magazynu na terenie naszego kraju. W momencie zakupów sprzedawca informowany jest, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i że na jej potrzeby, do dalszej odsprzedaży Wnioskodawca nabywa towar. Sama ilość zakupionych produktów wskazuje, że transakcji dokonuje przedsiębiorca, nie zaś konsument. Tak więc Wnioskodawca identyfikuje się , jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą, czynny podatnik VAT. Wnioskodawca każdorazowo pobiera wystawione przez sprzedawcę na potrzeby firmy faktury. Otrzymane dokumenty spełnią polskie wymogi zapisane w ustawie o podatku od towarów i usług art. 106e ust. 1: są sporządzone w języku polskim; potwierdzają transakcję sprzedaży i kupna dwóch podmiotów będącymi czynnymi podatnikami VAT w Polsce; posiadają pełne, zgodne z przepisami dane do odliczenia VAT. Na otrzymanych fakturach widnieją: NIP kupującego i sprzedającego, dane obydwu stron, kwoty netto, brutto, podstawową w Polsce stawkę podatku VAT, towar, ilość. Sprzedawcy, gdy zachodzi potrzeba na wystawionych fakturach mogą umieszczać uwagi. Zazwyczaj są to dodatkowe informacje, które nie budzą żadnych wątpliwości. W opisanym przypadku kontrahent, u którego Wnioskodawca zaopatruje się w towar na fakturach umieszcza zapisy: „Ten rachunek nie może zostać wykorzystany do odliczenia naliczonego podatku VAT. Zakup dokonany (...) do użytku osobistego oraz „numer rachunku … i rachunek z dnia …”. Wymienione adnotacje budzą pewne niejasności, co do odliczenia podatku VAT oraz kwalifikowania Wnioskodawcy przez sprzedawcę nie jako podmiotu gospodarczego, a finalnego konsumenta.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne