Wyrok NSA z dnia 28 września 2023 r., sygn. II GSK 762/20
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Protokolant Anna Zapała po rozpoznaniu w dniu 28 września 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej F. Sp. z o.o. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 11 lutego 2020 r. sygn. akt III SA/Po 456/19 w sprawie ze skargi F. Sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu z dnia 17 kwietnia 2019 r. nr 3001-IOA.4246.1.2017.MKo w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od F. Sp. z o.o. w B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu 4.050 (cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 11 lutego 2020 r., sygn. akt III SA/Po 456/19, oddalił skargę F. Sp. z o.o. w B. (dalej: skarżąca, spółka) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu (dalej: organ odwoławczy, Dyrektor IAS) z 17 kwietnia 2019 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Decyzją z 27 stycznia 2017 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Poznaniu (dalej: organ pierwszej instancji) wymierzył skarżącej karę pieniężną w łącznej wysokości 168 000,00 złotych za urządzanie gier na czternastu automatach do gry poza kasynem gry oraz umorzył postępowanie w sprawie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier poza kasynem gry na czterech automatach. Podstawą nałożenia kary były ustalenia przeprowadzonej 29 lutego 2016 r. kontroli w lokalu SALON GIER mieszczącym się przy ul. [...] w Ś., w którym ujawniono czternaście podłączonych do sieci elektrycznej i gotowych do gry urządzeń przypominających wyglądem automaty do gry oraz cztery urządzenia tego samego typu mające awarię. Przeprowadzony eksperyment w postaci gier kontrolnych wykazał, że gry urządzane na wskazanych w decyzji 14 urządzeniach były grami na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3 i ust. 5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 227, dalej: u.g.h.), bowiem były urządzane na urządzeniu elektronicznym, miały charakter komercyjny i losowy, na który składały się elementy losowe, rozgrywano je o wygrane pieniężne. Ujawniono również zawartą między E.S. (wynajmująca) a skarżącą (najemca) umowę najmu kontrolowanego lokalu z 3 maja 2015 r. nr 21/2015/F., na mocy której wynajmująca za czynsz w wysokości 3100 zł netto umożliwiła najemcy korzystanie z energii elektrycznej, bieżącej wody, telefonów, centralnego ogrzewania, a koszty korzystania z tych usług ponosić miał najemca. Najemca oświadczył, że wynajętą powierzchnię wykorzysta w celu prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub na poddzierżawę innym podmiotom (§ 2). W ocenie organu, zgromadzone dowody, w tym zeznania świadków, a w szczególności faktura VAT nr [...] z 22 lutego 2016 r., potwierdzającą zlecenie naprawy kontrolowanych automatów do gier świadczą, że spółka w wynajętym przez siebie lokalu współuczestniczyła w urządzaniu gier na tych automatach, co uzasadniało nałożenie kary na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 u.g.h.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty