Wyrok NSA z dnia 27 września 2023 r., sygn. III OSK 1817/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) sędzia del. WSA Mariusz Kotulski Protokolant: asystent sędziego Dominika Daśko po rozpoznaniu w dniu 27 września 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej W. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 marca 2022 r. sygn. akt II SA/Wa 122/22 w sprawie ze skargi W. M. na uchwałę Zarządu Powiatu C. z dnia 15 września 2017 r. nr [...] w przedmiocie zmiany uchwały w sprawie odwołania ze stanowiska dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w C. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 21 marca 2022 r., sygn. akt II SA/Wa 122/22, oddalił skargę W. M. na uchwałę Zarządu Powiatu C. z dnia 15 września 2017 r., nr [...], w przedmiocie zmiany uchwały w sprawie odwołania ze stanowiska dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w C.
Jak wskazał Sąd pierwszej instancji ww. uchwałą Zarządu Powiatu C. z dnia 15 września 2017 r. zmieniono uchwałę nr [...] Zarządu Powiatu C. z dnia 29 sierpnia 2017 r. w sprawie odwołania W. M. - dalej jako: "skarżąca", ze stanowiska dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w C. w podstawie prawnej uchwały po wyrażeniu "art. 4 pkt" dodając wyrażenie "2) i".
W uzasadnieniu uchwały wskazano, że przepisy o odwoływaniu kierowników jednostek organizacyjnych powiatu zawarte w przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1393, ze zm.) – dalej: "ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej" stanowią lex specialis w stosunku do art. 38 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz.U. 2016 r. poz. 1943 ze zm.) – dalej: "ustawa o systemie oświaty". Przywołano przepis art. 4 pkt 2 ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej, w myśl którego osoby pełniące funkcje publiczne, w okresie zajmowania stanowisk lub pełnienia funkcji, o których mowa w jej art. 1 i 2 nie mogą być zatrudnione lub wykonywać innych zajęć w spółkach prawa handlowego, które mogłyby wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność. Organ ustalił, że skarżąca w okresie zajmowania stanowiska dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej wykonywała inne czynności polegające na prowadzeniu w spółce prawa handlowego Specjalistycznym Centrum X Spółka z.o.o z siedzibą w C. kursów, które spółka reklamowała m.in. jej nazwiskiem i informacją "Na co dzień związana z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, wieloletni dyrektor poradni". Powyższe łącznie z okolicznością, że w tej spółce prawa handlowego obok skarżącej - dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w C. - byli zatrudnieni do prowadzenia kursów podlegający służbowo skarżącej, inni pracownicy Poradni, wywołuje w ocenie organu podejrzenie o jej stronniczość i interesowność.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty