21.09.2023

Postanowienie NSA z dnia 21 września 2023 r., sygn. II GW 39/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk (spr.) po rozpoznaniu w dniu 21 września 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej wniosku Starosty Piaseczyńskiego z dnia 14 marca 2023 r. o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Starostą Piaseczyńskim a Marszałkiem Województwa Mazowieckiego w przedmiocie zatwierdzenia dokumentacji hydrogeologicznej postanawia: wskazać Marszałka Województwa Mazowieckiego jako organ właściwy do rozpoznania sprawy o zatwierdzenie dokumentacji hydrogeologicznej.

Uzasadnienie

I.

Wnioskiem z 14 marca 2023 r. Starosta Piaseczyński wniósł o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy nim a Marszałkiem Województwa Mazowieckiego w sprawie rozpatrzenia wniosku Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w P. dotyczącego zatwierdzenia "Dodatku nr 1 do dokumentacji hydrogeologicznej ujęcia wody podziemnej z utworów czwartorzędowych w miejscowości Jazgarzew, gmina Piaseczno, powiat piaseczyński woj. mazowieckie".

Wskazał, że pismem z 4 stycznia 2023 r. Marszałek przekazał mu wniosek Przedsiębiorstwa o zatwierdzenie ww. dodatku, który został opracowany w celu określenia granic projektowanej strefy ochronnej ujęcia Jazgarzew składającego się z dwóch studni eksploatowanych zamiennie o zatwierdzonych zasobach eksploatacyjnych wód podziemnych z utworów czwartorzędowych Qe=66 m³/h. Jako podstawę prawną Marszałek wskazał przy tym art. 161 ust. 2 ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

W piśmie Marszałka zwrócono także uwagę na definicję zasobów eksploatacyjnych zawartą w § 2 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2016 r. w sprawie dokumentacji hydrogeologicznej i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 2033) zgodnie z którym jest to ilość wód podziemnych możliwych do pobrania z ujęcia w danych warunkach hydrogeologicznych i techniczno-ekonomicznych, z uwzględnieniem zapotrzebowania na wodę i przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska. W myśl § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia dodatek do dokumentacji hydrogeologicznej winien spełniać wymogi określone w § 6 rozporządzenia, tj. wymagania dotyczące dokumentacji hydrogeologicznej ustalającej zasoby eksploatacyjne ujęcia wód podziemnych. Dlatego też w dodatku do dokumentacji hydrogeologicznej zasoby eksploatacyjne ujęcia podlegają "aktualizacji" z uwagi m.in. na techniczne możliwości poszczególnych studni wchodzących w skład ujęcia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp