01.09.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 1 września 2023 r., sygn. I FSK 815/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia WSA del. Adam Nita (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Wojnarska, po rozpoznaniu w dniu 1 września 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P.S.A. w restrukturyzacji w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 6 grudnia 2022 r., sygn. akt I SAB/Gl 10/22 w sprawie ze skargi P. S.A. w restrukturyzacji w K. na bezczynność Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu w przedmiocie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za sierpień 2019 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. S.A. w restrukturyzacji w K. na rzecz Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 6 grudnia 2022 r., sygn. akt I SAB/Gl 10/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (zwany dalej Sądem I instancji) oddalił skargę P. S.A. w restrukturyzacji w K. (w dalszej części uzasadnienia określanej jako Podatnik, Spółka, Strona lub Skarżący). Przedmiotem tego pisma procesowego, inicjującego postępowanie sądowoadministracyjne była bezczynność Naczelnika Pierwszego [...] Urzędu Skarbowego w S. (zwanego dalej Organem podatkowym lub NUS) w zakresie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za sierpień 2019 r.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco. 25 września 2019 r. złożono Organowi podatkowemu deklarację VAT-7 za sierpień 2019 r. Spółka wykazała w niej nadwyżkę naliczonego podatku od towarów i usług nad podatkiem należnym w wysokości 839.473 zł, do zwrotu na rachunek bankowy podatnika w terminie 60 dni. Ustawowy termin przekazania podatku Stronie przypadał więc na 25 listopada 2019 r. Z kolei 14 listopada 2019 r. Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego w K. wszczął wobec Spółki kontrolę celno-skarbową. Obejmowała ona rzetelność deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług, a także ustalenie zasadności zwrotu różnicy podatku w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług za okres od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. W związku z tym, Organ podatkowy, postanowieniem z 19 listopada 2019 r. przedłużył termin zwrotu zadeklarowanej nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za sierpień 2019 r. do czasu przewidywanego zakończenia weryfikacji rozliczenia Podatnika, tj. do 31 marca 2020 r.

Następnie, Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego wyznaczał kolejne terminy zakończenia kontroli celno – skarbowej, a NUS przedłużał terminy zwrotu różnicy nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za sierpień 2019 r. Wreszcie, wspomniana kontrola celno – skarbowa zakończyła się wynikiem kontroli wydanym 31 grudnia 2021 r., doręczonym Stronie 6 stycznia 2022 r. W dokumencie tym przyjęto, że wysokość kwoty zwrotu podatku od towarów i usług za wskazany wcześniej okres rozliczeniowy (nadwyżki podatku naliczonego nad należnym) wynosi mniej niż określono w deklaracji podatkowej, bo 494.261 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne