28.07.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 lipca 2023 r., sygn. I FSK 465/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski (spr.), Sędzia WSA (del.) Maja Chodacka, , po rozpoznaniu w dniu 28 lipca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej V. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 października 2022 r. sygn. akt III SA/Wa 1160/22 w sprawie ze skargi V. C. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 17 marca 2022 r. nr 1401-IEW3.4253.67.2021.5.EK w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za październik, listopad i grudzień 2016 r. oraz zabezpieczenia jej na majątku podatnika oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu I instancji i przedstawiony przez ten sąd tok postępowania przed organami podatkowymi

1.1. Wyrokiem z dnia 28 października 2022 r., sygn. akt III SA/Wa 1160/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił skargę V. C. (skarżąca, strona, podatniczka) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 17 marca 2022 r. w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za październik, listopad i grudzień 2016 r. oraz zabezpieczenia jej na majątku podatnika

Stan sprawy był następujący.

1.2. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego W. ustalił, że skarżąca prowadziła działalność gospodarczą pod firmą "D." V. C. w W.. Decyzją z dnia 25 października 2021 r. NUS określił przybliżoną kwotę zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące październik, listopad, grudzień 2016 r. w łącznej kwocie 127.854,00 oraz orzekł o zabezpieczeniu na majątku strony ww. kwoty wraz z przybliżoną kwotą odsetek za zwłokę należnych od tego zobowiązania na dzień wydania decyzji, tj. 25 października 2021 r. w łącznej wysokości 48.372,00 zł.

1.3. Zaskarżoną decyzją z DIAS utrzymał w mocy ww. decyzję NUS.

Organ wskazał, że skarżąca wyjaśniła, że "faktycznym przedmiotem działania firmy jest sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia, faktury sprzedaży wystawiane są przez właściciela, a odbierają je nabywcy, nie nawiązując żadnych kontaktów handlowych. Źródłem finansowania firmy są bieżące przychody z działalności." Ponadto strona oświadczyła, że nie wniosła żadnego majątku do firmy. Skarżąca wskazała rachunek bankowy prowadzony w Banku [...]. Księgowość prowadzona jest na podstawie książki przychodów i rozchodów. Firma zatrudnia dwóch pracowników. Pani V. C. jako właściciel nie zawierała żadnych umów związanych z działalnością. Faktury ujęte w deklaracjach VAT-7 za okres od października do grudnia 2016 r. miały być opłacane w terminie zgodnie z art. 89b ust. 1 ustawy o VAT. Strona w deklaracjach VAT-7 za wskazane okresy rozliczeniowe odliczała podatek naliczony z tytułu zakupów towarów w postaci odzieży i obuwia od wskazanych kontrahentów: A. Sp. z o. o.; H. Sp. z o. o. oraz A2. Sp. z o. o.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty