Wyrok NSA z dnia 28 lipca 2023 r., sygn. I FSK 1942/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski (spr.), Sędzia WSA (del.) Maja Chodacka, Protokolant Justyna Papiernik, po rozpoznaniu w dniu 28 lipca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skarg kasacyjnych Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców i I. sp. z o.o. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 12 maja 2021 r. sygn. akt I SA/Lu 24/21 w sprawie ze skargi I. sp. z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 9 listopada 2020 r. nr 0601-IEW.4253.14.2020 w przedmiocie określenia przybliżonych kwot podatku od towarów i usług za marzec, lipiec, październik, listopad i grudzień 2015 r. oraz ich zabezpieczenia na majątku zobowiązanego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 9 listopada 2020 r. nr 0601-IEW.4253.14.2020, 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie na rzecz I. sp. z o.o. w P. kwotę 1.707 (słownie: jeden tysiąc siedemset siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu I instancji i przedstawiony przez ten sąd tok postępowania przed organami podatkowymi
1.1. Wyrokiem z dnia 12 maja 2021 r., sygn. akt I SA/Lu 24/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (orzekając z udziałem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców) oddalił skargę I. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. (dalej: spółka, skarżąca, strona) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 9 listopada 2020 r. w przedmiocie określenia przybliżonych kwot podatku od towarów i usług za marzec, lipiec, październik, listopad i grudzień 2015 r. oraz ich zabezpieczenia na majątku zobowiązanego.
Stan sprawy był następujący.
1.2. Wydana przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. decyzja z 14 lipca 2020 r. była wynikiem ustaleń poczynionych w trakcie kontroli podatkowej, obejmującej swym zakresem zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2015 r. Wynikało z niej, że spółka posłużyła się w rejestrach nabycia VAT za okres objęty kontrolą fakturami nabycia, które nie dokumentują rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, podwójnie odliczyła też podatek naliczony VAT z jednej faktury. Ponadto spółka wystawiała (i rozliczyła w rejestrach dostawy VAT i deklaracjach VAT-7) tzw. "puste faktury" na sprzedaż usług, które w rzeczywistości nie zostały przez nią wykonane. Spółka wystawiła także faktury sprzedażowe, których nie posiadał i nie rozliczył wskazany w tych fakturach kontrahent spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty