19.05.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 19 maja 2023 r., sygn. II GSK 1141/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 10 marca 2022 r. sygn. akt II SA/Op 478/21 w sprawie ze skargi P. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z dnia 24 czerwca 2021 r. nr 1601-IOA.4246.8.2021.6 w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier hazardowych na automatach bez koncesji 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Opolu; 2. zasądza od P. S. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu 7.400 (siedem tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z 10 marca 2022 r., sygn. akt II SA/Op 478/21, po rozpoznaniu skargi P.S. (dalej: strona, skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu (dalej: Dyrektor IAS, DIAS) z 24 czerwca 2021r. Nr 1601-IOA.4246.8.2021.6 w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier hazardowych bez koncesji na automatach do gier, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu (dalej: Naczelnik OUC-S) z 1 lutego 2021 r. oraz zasądził od DIAS na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W dniu 25 lutego 2019 r. funkcjonariusze OUC-S przeprowadzili czynności procesowe w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 165 z późn. zm.; dalej: u.g.h.), w salonie gier [...], położonym w K. przy ul. [...]. W lokalu znajdowały się cztery automaty do gier o oznaczeniach: [...], [...], [....], [...],, które były włączone i gotowe do prowadzenia gier. Klucze serwisowe do automatów posiadał personel lokalu, a pieniądze za wygrane punkty wypłacali pracownicy, a nie maszyny. Na ww. automatach nie stwierdzono informacji dotyczącej zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automacie bądź poświadczającej ich rejestrację. Podczas oględzin kontrolujący ustalili, że każdy z automatów wyposażony jest w dwa ekrany, panel sterowania z jedenastoma przyciskami, zaślepiony wrzutnik monet, akceptor banknotów i kieszeń wyrzutową oraz podstawę z drzwiczkami zamkniętymi na jeden zamek. Z tyłu obudowy każdego automatu znajdował się kabel zasilający. Ponadto na każdym urządzeniu umieszczone były naklejki informujące m.in., że jego właścicielem jest [...] sp. z o.o. ul. K.p. [...], [...].

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne