16.05.2023 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 16 maja 2023 r., sygn. II GZ 127/23

Dnia 16 maja 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marcin Kamiński po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia A. Sp. z o.o. Sp. k. w U. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 stycznia 2023 r., sygn. akt V SA/Wa 2137/22 w zakresie odrzucenia wniosku o przywrócenie terminu w sprawie ze sprzeciwu A. Sp. z o.o. Sp. k. w G. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] lipca 2022 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o rybołówstwie postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 11 stycznia 2023 r., sygn. akt V SA/Wa 2137/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] lipca 2022 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego z [...] kwietnia 2022 r. nr [...] i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia.

Sąd I instancji wskazał, że postanowieniem z 21 września 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił sprzeciw podmiotu: A. Sp. z o.o. sp. k. w G. (strona skarżąca, skarżąca, spółka) od ww. decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z [...] lipca 2022 r. Sąd stwierdził, że sprzeciw został złożony w uchybieniem ustawowego terminu. Wskazał przy tym, że w zaskarżonej decyzji stronę skarżącą błędnie pouczono o prawie wniesienia skargi do sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji, zamiast o możliwości wniesienia sprzeciwu od decyzji. Treść tego pouczenia nie uchyla jednak skutków spóźnionego złożenia sprzeciwu, ponieważ tryb, a zatem termin i sposób wniesienia środka zaskarżenia, wiążąco określają przepisy prawa. W orzecznictwie zgodnie przyjmuje się, że pouczenie nie może kreować terminu do wniesienia środka zaskarżenia. Jednakże błędne pouczenie w decyzji co do prawa odwołania lub skutków zrzeczenia się odwołania albo wniesienia powództwa do sądu powszechnego lub skargi do sądu administracyjnego nie może szkodzić stronie, która zastosowała się do tego pouczenia. Spółka może więc wystąpić z wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu od decyzji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty