20.12.2022

Decyzje ograniczające użytkowanie nieruchomości legalizujące instalacje przesyłowe - Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2022 r., sygn. I OSK 1111/19

Decyzje ograniczające sposób korzystania z nieruchomości wydane w trybie art. 124 ustawy o gospodarce nieruchomościami są dopuszczalnym instrumentem prawnym pozwalającym zalegalizować istniejące urządzenia przesyłowe, pod warunkiem że prace planowane do wykonania przez przedsiębiorcę przesyłowego wykraczają poza zakres czynności konserwacyjnych czy remontowych oraz że przeprowadzone zostały stosowne rokowania z właścicielami nieruchomości.

Teza od Redakcji

Dnia 20 grudnia 2022 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Niczyporuk Sędziowie: sędzia NSA Karol Kiczka sędzia del. WSA Anna Wesołowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2022 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. O. i E. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 grudnia 2018 r., sygn. akt VIII SA/Wa 16/18 w sprawie ze skarg J.O. i M. O. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2017 r., nr [...] w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 6 grudnia 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi J. O. i M. O. na decyzję Wojewody M. (Wojewoda) z [...] października 2017 r. w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości.

M. O. i E. O. zaskarżyli powyższy wyrok skargą kasacyjną w całości zarzucając mu :

1) w trybie art. 174 pkt 1 p.p.s.a. naruszenie przez Sąd Wojewódzki przepisów prawa materialnego, tj.

a) art. 124 ust. 1-6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (zwana dalej: "ustawa") w związku z art. 305 z oznaczeniem 1 i następnymi przepisami z tego samego rozdziału Kodeksu cywilnego w związku z art. 64 ust. 3 Konstytucji poprzez błędną i rozszerzającą wykładnię tych przepisów, a następnie błędne zastosowanie w/w przepisów, polegające na przyjęciu przez sąd administracyjny, że decyzje wydane w sprawie ograniczające prawo we własności Skarżącego wydane w trybie art. 124 ustawy, mogą zalegalizować poprzednio istniejące bez jakiejkolwiek podstawy prawnej ograniczenie Skarżącego we własności (to jest wcześniejsze zbudowanie na jego gruncie bez jakichkolwiek pozwoleń urządzeń przesyłowych), podczas gdy przepis ten umożliwia jedynie na wydanie decyzji pierwotnie ograniczającej Skarżącego we własności (tj., decyzja wydana w trybie art. 124 ustawy ma być podstawą do pierwotnej budowy nowych urządzeń przesyłowych, a nie ich wymianę na nowe urządzenia), przez co dochodzi do bezprawnego bez odpowiedniego trybu i podstawy prawnej wywłaszczenia Skarżącego z własności, podczas gdy prawidłowa analiza w.w. przepisów zastosowanych przez organy administracyjne nakazywałaby uznać, że przedsiębiorca przesyłowy w celu zalegalizowania poprzednio istniejącego ograniczenia właścicieli w ich własności oraz zalegalizowania poprzednio zbudowanych urządzeń przesyłowych powinien wystąpić w trybie art. 305 z oznaczeniem 1 i następne z tego rozdziału Kodeksu cywilnego do sądu cywilnego na ustanowienie na jego rzecz służebności przesyłu umożliwiającej mu kolejno wykonanie budowy/rozbudowy urządzeń przesyłowych;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne