15.12.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2022 r., sygn. II FSK 1151/20

Wynagrodzenie otrzymane przez pracownika z tytułu podróży służbowych odbywanych na polecenie polskiego pracodawcy do jednostki macierzystej za granicą, gdzie praca nie była wykonywana w ramach innego ustalonego stosunku pracy, podlega opodatkowaniu tylko w Polsce, zgodnie z art. 15 ust. 1 UPO DE/PL.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia del. WSA Jolanta Strumiłło (sprawozdawca), , Protokolant Anna Dziewiż-Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 08 grudnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 16 grudnia 2019 r., sygn. akt I SA/Łd 607/19 w sprawie ze skargi R. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 marca 2019 r., 0113-KDIPT2-3.4011.6.2019.2.MS w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. S. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 16 grudnia 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (sygn. akt I SA/Łd 607/19) oddalił skargę R. S. (dalej "jako strona, skarżący), na indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 marca 2019 r. w przedmiocie przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych. Pełna treść uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia, jak i innych wyroków powołanych poniżej, dostępna jest w serwisie internetowym CBOSA (orzeczenia.nsa.gov.pl).

Stan sprawy Sąd pierwszej instancji przedstawił następująco. E. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce (dalej jako Oddział) zatrudnia osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi na podstawie umów o pracę na stanowiskach przedstawicieli handlowych (dalej jako zainteresowani). Zainteresowani często udają się w podróże służbowe do siedziby jednostki macierzystej w Niemczech, a ich pobyt w Niemczech nie przekracza 183 dni w roku kalendarzowym. Wypłata wynagrodzenia zarówno za dni pracy w Polsce, jak i za granicą jest dokonywana bezpośrednio przez Oddział w Polsce. Ze względu na powiązania prawne pomiędzy Oddziałem w Polsce a jednostką macierzystą, niemieckie organy podatkowe w zakresie podatkowym nakazały opodatkowanie dochodów zatrudnionych w Oddziale, a uzyskanych za pracę w Niemczech (podróże służbowe) także, jeżeli okres pobytu w Niemczech nie przekracza 183 dni w okresie 12 kolejnych miesięcy. Zainteresowani otrzymują wynagrodzenie z tytułu umów o pracę tylko i wyłącznie od Oddziału w Polsce. Jednostka macierzysta nie wypłaca żadnego dodatkowego wynagrodzenia na ich rzecz. W Niemczech płacony jest tylko podatek na podstawie wynagrodzenia teoretycznego (tzw. Hipotetyczny dochód), który ostatecznie jest częścią uzgodnionego wynagrodzenia z Oddziałem w Polsce. Jedynie w stosunku dni roboczych do liczby dni pracy w Niemczech w ciągu roku, wynagrodzenie teoretyczne stanowi podstawę opodatkowania dla potrzeb ustalenia wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych w tym kraju.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty