31.10.2022 Ubezpieczenia

Postanowienie NSA z dnia 31 października 2022 r., sygn. II GSK 1392/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec po rozpoznaniu w dniu 31 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej . Sp. z o.o. we W. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 marca 2022 r. sygn. akt VI SA/Wa 468/22 w sprawie ze skargi P. Sp. z o.o. we W. na rozstrzygnięcie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zawarte w piśmie z dnia 15 grudnia 2021 r. w przedmiocie oddalenia zastrzeżeń do wystąpienia pokontrolnego w sprawie udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 29 marca 2022 r., sygn. akt VI SA/Wa 468/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę A. Sp. z o.o. z siedzibą we W. na rozstrzygnięcie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zawarte w piśmie z dnia [...] grudnia 2021 r. w przedmiocie oddalenia zastrzeżeń do wystąpienia pokontrolnego.

W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji wskazał, że skarga jest niedopuszczalna ponieważ w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania art. 3 § 2, § 2a i § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2022 r. poz. 329, ze zm., dalej: p.p.s.a.), bowiem pismo Prezesa Funduszu z dnia 15 grudnia 2021 r., będące przedmiotem skargi, nie ma charakteru decyzji ani postanowienia - wymienionych w art. 3 § 2 p.p.s.a. Pismo to nie ma także charakteru innego aktu bądź czynności z zakresu administracji publicznej z art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a, bowiem nie dotyczy ono uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa. W zaskarżonym piśmie Prezes Funduszu nie ustala obowiązku czy uprawnienia wynikającego z przepisów prawa ale odnosząc się do zgłoszonych zastrzeżeń jako niezasadnych, wskazuje na określony w wystąpieniu pokontrolnym stan faktyczny i przyjęte skutki finansowe.

Sąd wskazał, że z uwagi na przeprowadzoną u spółki kontrolę zakończoną wystąpieniem pokontrolnym i wniesione przez skarżącą zastrzeżenia do tego wystąpienia - wskazane pismo organu oddalające w całości zastrzeżenia skarżącej i podtrzymujące wystąpienie pokontrolne z dnia 29 września 2021 r. (zarówno w zakresie poczynionych ustaleń, jak również dokonanych ocen, a także skutków tych ocen wyrażających się w zaleceniach pokontrolnych i nałożonych karach umownych), zostało sporządzone w oparciu o przepisy art. 61t ust. 3 w zw. z art. 61t ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1398 ze zm., dalej: ustawa o świadczeniach lub u.ś.o.z.). Zauważył także, że Narodowy Fundusz Zdrowia jest państwową jednostką organizacyjną posiadającą osobowość prawną (art. 96 ust. 1 ustawy o świadczeniach). Nie jest zatem organem administracji publicznej w rozumieniu ustrojowym i nie przyznano mu generalnie kompetencji do stosowania środków prawnych właściwych organom administracji publicznej. Jednakże na mocy konkretnych przepisów tej ustawy stosuje środki prawne właściwe organom administracji publicznej, np. art. 33 ust. 2, art. 154 ust. 6 ustawy. W niniejszej sprawie kontrola, po przeprowadzeniu której wydawane zostało wystąpienie pokontrolne - dotyczy realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Nie jest więc, w ocenie Sądu pierwszej instancji, aktem lub czynnością z zakresu administracji publicznej dotyczącą uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa, lecz dotyczą oceny realizacji umowy z zakresu prawa cywilnego, do którego zastosowanie ma przepis art. 155 ustawy o świadczeniach, zgodnie z którym do umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej. Zatem według Sądu pierwszej instancji wszelkie próby podważenia czynności Dyrektora Wojewódzkiego Oddziału NFZ czy Prezesa Funduszu wynikających z realizacji umów powinny być podważane przed sądem powszechnym, a nie przed sądem administracyjnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty