Wyrok NSA z dnia 24 października 2022 r., sygn. II OSK 1684/21
Dnia 24 października 2022 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Grzegorz Czerwiński sędzia del. NSA Anna Żak po rozpoznaniu w dniu 24 października 2022 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 listopada 2020 r., sygn. akt IV SA/Wa 3030/19 w sprawie ze skargi B. W., J. W. i R. W., W. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 3 października 2019 r. nr KOA/1772/Ar/19 w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 18 listopada 2020 r., IV SA/Wa 3030/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny (powoływany dalej jako: WSA) w Warszawie w sprawie ze skargi B. W., J. W. i R. W. oraz W. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie (SKO lub Kolegium) z 3 października 2019 r., nr KOA/1772/Ar/19, w przedmiocie ustalenie warunków zabudowy, w pkt 1. uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Wójta Gminy C z 4 kwietnia 2019 r., nr 287/2019, w pkt 2.-4. zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego od SKO na rzecz skarżących. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Jak wynika z ustaleń sądu wojewódzkiego, A. W. i K. W. (inwestorzy) wystąpili o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie hali magazynowej oraz zbiornika na nieczystości płynne - szamba szczelnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną - na terenie dz. ew. nr [...] położonej w miejscowości Jatne, gmina C. Wójt Gminy C decyzją z Nr 145/2018 z 20 marca 2018 r. ustalił warunki zabudowy dla powyższej inwestycji. Od decyzji tej odwołanie wnieśli B. W., J. i R. W. oraz W. Z. podnosząc, że organ I instancji nieprawidłowo przeprowadził analizę funkcji i cech zabudowy, sztucznie powiększając obszar analizowany, przez co naruszył ład przestrzenny. W ocenie stron odwołujących się, zamierzona inwestycja nie jest tożsama z istniejącą na tym obszarze funkcją mieszkaniową, obniży walor estetyczny terenu oraz zakłóci spokój poprzez hałas.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty