20.10.2022

Postanowienie NSA z dnia 20 października 2022 r., sygn. III OSK 2188/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk po rozpoznaniu w dniu 20 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. K. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 4 lipca 2022 r. sygn. akt II SAB/Po 119/22 odrzucającego skargę R. K. na bezczynność Zarządu Dróg i Zieleni w P. w przedmiocie wyrażenia zgody na utwardzenie terenu wokół nagrobka postanawia: oddalić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 4 lipca 2022 r. sygn. akt II SAB/Po 119/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r., poz. 329) dalej zwanej "p.p.s.a." odrzucił skargę R. K. na bezczynność Zarządu Dróg i Zieleni w P. w przedmiocie wyrażenia zgody na utwardzenie terenu wokół nagrobka.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd wskazał, że niedopuszczalna jest skarga na bezczynność w przedmiocie wyrażenia zgody na utwardzenie terenu wokół nagrobka. Kognicja sądów administracyjnych ma charakter ograniczony, co oznacza, że objęte są nią jedynie działania administracyjne, czy ich brak, wskazane w ustawie. W ocenie Sądu pierwszej instancji ustawodawca nie przewidział załatwienia sprawy o wyrażenie zgody na utwardzenie terenu wokół nagrobka w formie procesowej. Z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 7 marca 2008 r. w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (Dz.U. z 2008 poz. 284) wynika jedynie, że wymogi nakładane tym rozporządzeniem kierowane są do zarządcy odpowiedzialnego za administrowanie terenem cmentarza. Racjonalnym wydaje się więc, że to zarządcy pozostawiono prawo do decydowania o zagospodarowaniu przejść między grobami (z uwagi na wymóg minimalnej odległości), lecz wbrew twierdzeniom skarżącego nie przewidziano władczej formy rozstrzygania w tym zakresie, jaką np. jest decyzja administracyjna. Sąd dodał, że w ustawie z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1947) przewidziano wydawanie decyzji jedynie w kilku przypadkach i żaden z przepisów ustawy nie reguluje trybu wydawania decyzji przez zarządcę cmentarza.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp