18.10.2022

Wyrok NSA z dnia 18 października 2022 r., sygn. III OSK 1435/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Korzeniowski (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak sędzia WSA del. Sławomir Pauter po rozpoznaniu w dniu 18 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej V. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 stycznia 2019 r., sygn. akt IV SA/Wa 2312/18 w sprawie ze skargi V. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 15 czerwca 2018 r. nr KOA/563/Oś/18 w przedmiocie wymierzenia opłaty podwyższonej za korzystanie ze środowiska 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie na rzecz V. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 13.021 (trzynaście tysięcy dwadzieścia jeden) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 12 lutego 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: Sąd I instancji), sygn. IV SA/Wa 2312/18 po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi V. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: Spółka, skarżąca, skarżąca kasacyjnie) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie (dalej: SKO w Warszawie, Kolegium, organ odwoławczy) z 15 czerwca 2018 r. nr KOA/563/Oś/18 w przedmiocie wymierzenia opłaty podwyższonej za korzystanie ze środowiska oddalił skargę.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że na terenie wyrobiska na dz. ew. nr [...] w miejscowości D., w okresie od 27 maja do 1 sierpnia 2014 r. V. sp. z o.o. z siedzibą w W. składowała odpady w postaci tworzyw sztucznych.

W dniu 27 maja 2014 r. funkcjonariusze Policji w C., po uprzednim wezwaniu, stwierdzili, że z dwóch ciągników siodłowych z naczepami wyrzucono śmieci (m.in. puste opakowania po olejach i opryskach). Kierowcy samochodów okazali dokumenty WZ wystawione przez skarżącą, według których w ww. wyrobisku miały być rozładowane odpady z betonu i gruzu ceglanego. W dniu 28 maja 2014 r. przeprowadzono oględziny wyrobiska z udziałem pracowników Urzędu Gminy Naruszewo, sołtysa i mieszkańców wsi D. Ustalono, że były to odpady zmieszane, opakowania po środkach chemicznych ochrony roślin, folie, worki, sznurki, metal, rury plastikowe, bańki po opryskach, nie stwierdzono, aby wśród tych odpadów znajdował się gruz i odpady podobne do gruzu. Na teren wyrobiska skarżąca z terenu własnego zakładu produkcyjnego w C. przetransportowała trzema ciężarówkami odpady o kodzie 19 12 04 o łącznej masie 79 900 kg.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty