11.10.2022

Wyrok NSA z dnia 11 października 2022 r., sygn. I OSK 636/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Przybysz Sędziowie: sędzia NSA Karol Kiczka (spr.) sędzia NSA Piotr Niczyporuk po rozpoznaniu w dniu 11 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 listopada 2021 r. sygn. akt II SA/Wa 1871/21 w sprawie ze skargi A.P. na decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nr 8/2021 z marca 2021 r. (bez daty dziennej) w przedmiocie odmowy wydania dokumentów oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 listopada 2021 r., sygn. akt II SA/Wa 1871/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A.P. na decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nr 8/2021 z marca 2021 r. (bez daty dziennej) w przedmiocie odmowy wydania dokumentów.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Zaskarżoną do Sądu decyzją Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, dalej: "Prezes IPN" decyzją z marca 2021 r. (bez daty dziennej) nr 8/2021 na podstawie art. 36 ust. 9 pkt 1 w związku z art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. z 2021 r. poz. 177), zwanej dalej: "ustawą o IPN" po rozpatrzeniu odwołania A.P. utrzymał w mocy decyzję nr 67/20 z dnia 14 września 2020 r. Dyrektora Oddziału IPN w Warszawie odmawiającą udostępnienia A.P. kserokopii list obecności b. Biura A MSW (zawierających jego nazwisko) oraz list płac wraz z kserokopiami upoważnień do pobrania należności za miesiące od lutego do maja 1985 r., kserokopii przeglądu akt w części określającej brzmienie komórki b. KGMO, w której A.P. pełnił służbę od czerwca 1985 r. do sierpnia 1988 r. oraz regulaminu organizacyjnego b. Departamentu Kadr b. MSW potwierdzającego zakres zadań jaki realizował Wydział II tej jednostki. W motywach rozstrzygnięcia organ wskazał, że Dyrektor Oddziału IPN, w drodze decyzji administracyjnej odmawia udostępnienia dokumentów, jeżeli złożony wniosek nie spełnia warunków określonych w art. 36 ust. 1-4 ustawy o IPN lub zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 30 ust. 2 pkt 1 lub art. 37 ustawy o IPN. Wniosek A.P. z dnia 10 sierpnia 2020 r. uzupełniony o dokument (doręczenie odpisu odpowiedzi na odwołanie z dnia 1 czerwca 2020 r.), w którym sąd jedynie zobowiązał wnioskodawcę do zajęcia stanowiska w sprawie oraz do złożenia wszelkich wniosków dowodowych - nie zawiera podstawy prawnej dotyczącej wykonywania zadań ustawowych. Przedmiotem pisma z sądu są bowiem wszelkie wnioski dowodowe, które strona może przedstawić we własnej sprawie, w ochronie własnego interesu, a nie dokumenty zgromadzone w IPN, których udostępnienia żąda wnioskodawca. Wnioskodawca nie wskazał konkretnego przepisu prawnego stanowiącego podstawę do udostępnienia dokumentów w celu wykonywania zadań ustawowych realizowanych przez uprawniony do tego organ. Wyjaśnił, że w systemie prawnym zadania przynależą określonym podmiotom prawa publicznego, natomiast osobom fizycznym (obywatelom) przysługują określone prawa i obowiązki. W trybie art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy udostępniane są dokumenty oraz udzielana informacja m.in. Urzędowi do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Policji, sądom powszechnym i wojskowym oraz prokuratorom, urzędom administracji państwowej itp., natomiast osobie fizycznej, gdy zostanie ona zobowiązana przez właściwy organ.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp