06.09.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 6 września 2022 r., sygn. I GSK 2781/18

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Michał Kowalski Sędzia NSA Beata Sobocha-Holc (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski po rozpoznaniu w dniu 6 września 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skarg kasacyjnych Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku oraz G. Sp. z o.o. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 26 kwietnia 2018 r. sygn. akt III SA/Gd 1003/17 w sprawie ze skargi G. Sp. z o.o. w G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 3 października 2017 r. nr 2201-IOC.4322.20.2017.MS w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną G. Sp. z o.o. w G.; 2. uchyla zaskarżony wyrok; 3. oddala skargę; 4. zasądza od G. Sp. z o.o. w G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku 8194 (osiem tysięcy sto dziewięćdziesiąt cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 26 kwietnia 2018 r., sygn. akt III SA/Gd 1003/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku po rozpoznaniu skargi G. Sp. z o.o. w G. (dalej: spółka, skarżąca, strona) uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z 3 października 2017 r. w przedmiocie określenia kwoty długu celnego.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 21 maja 2014 r. przedstawiciel bezpośredni firmy G. Sp. z o. o. zgłosił celem dopuszczenia do obrotu towar (blacha stalowa ze stali niestopowej, w zwojach, powleczona tworzywami sztucznymi) sprowadzony z Wietnamu. Zgłoszenie zostało przyjęte i zarejestrowane pod nr OGL 321030/00/020410/2014. Towar został zakupiony od firmy H. Co. Ltd. Kwotę należności celnych określono w wysokości 0 zł (z zastosowaniem stawki celnej erga omnes 0%), a kwotę podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów w wysokości 220 446,00 zł (wg 23% stawki podatku VAT).

W dniu 24 lutego 2017 r. do Urzędu Celnego w Gdyni wpłynął Raport końcowy dotyczący prowadzonego w Wietnamie dochodzenia przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych OLAF. Dochodzenie prowadzone było w celu ujawnienia procederu omijania wprowadzonych wobec Chin środków antydumpingowych i wyrównawczych nałożonych na produkty stalowe powlekane organicznie, polegającego na wysyłaniu towaru uprzednio sprowadzonego z Chin do Wietnamu, który następnie wysyłano do odbiorców w Unii Europejskiej. Dochodzenie prowadzone było m. in. przy współpracy z Wietnamskim Ministerstwem Przemysłu i Handlu (MOIT), Wietnamską Izbą Przemysłu i Handlu (VCCI) oraz Wietnamskim Generalnym Departamentem Celnym. Dochodzenie potwierdziło, że towar był wysyłany do odbiorców w Unii jako pochodzący z Wietnamu, mimo iż po dokonaniu importu z Chin do Wietnamu towar nie nabywał wietnamskiego pochodzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp