25.01.2024

Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2024 r., sygn. I OSK 1787/20

W ocenie prawidłowości operatu szacunkowego sporządzonego w celu ustalenia wysokości odszkodowania za szkody powstałe na nieruchomości, zasadnicze znaczenie ma kompleksowa analiza jego spójności, logiczności i kompletności, uwzględniająca wszelkie istotne dla oceny wartości nieruchomości elementy. W świetle art. 130 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, rzeczoznawca majątkowy, jako profesjonalista wyposażony w odpowiednie uprawnienia i kompetencje, jest podmiotem odpowiedzialnym za sporządzenie rzetelnej opinii szacunkowej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska Sędziowie: Sędzia NSA Piotr Niczyporuk Sędzia del. WSA Joanna Skiba (spr.) Protokolant: Starszy asystent sędziego Agnieszka Kozik po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P[...] S.A. z siedzibą w Lublinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 listopada 2019 r. sygn. akt I SA/Wa 725/19 w sprawie ze skargi P[...] S.A. z siedzibą w Lublinie na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia 13 lutego 2019 r. nr 96/S/2019 w przedmiocie ustalenia odszkodowania z tytułu ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 15 listopada 2019r. sygn. akt I SA/Wa 725/19, oddalił skargę P[...] S.A. w Lublinie na decyzję Wojewody Mazowieckiego - Delegatury w Siedlcach z dnia 13 lutego 2019 r. nr 96/S/2019 w przedmiocie ustalenia odszkodowania z tytułu ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości.

Sąd I instancji podzielił w pełni stanowisko organu dotyczące oceny sporządzonego przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego B. Ł. (uprawnienie nr [...]) operatu szacunkowego z dnia 25 lipca 2018 r., który stanowił podstawę do określenia wysokości przyznanego Z. H. odszkodowania za szkody powstałe w wyniku budowy linii średniego napięcia odpowiadającej obniżeniu wartości jego nieruchomości na dzień 26 kwietnia 1976 r. (dzień ograniczenia prawa własności) oraz wartości nieruchomości na dzień 18 lipca 2018 r. Nadto zdaniem Sądu I instancji, słusznie przyjął organ, że biegły sporządzając operat niepotrzebnie przystąpił do ustalenia powierzchni pasa technologicznego, ale uchybienie to nie dotyczyło wiedzy specjalistycznej, lecz niewłaściwego zastosowania przepisów prawa i nie miało wpływu na wynik sprawy. Końcowo Sąd zauważył, że organ prowadzący postępowanie nie może wkraczać w merytoryczną zasadność opinii rzeczoznawcy majątkowego, ponieważ nie dysponuje wiadomościami specjalnymi, które posiada biegły, powinien jednak dokonać oceny operatu pod względem formalnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne