17.01.2024

Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2024 r., sygn. III OSK 309/22

Proces oceny oddziaływania na środowisko wymaga uwzględnienia kompleksowej analizy potencjalnego wpływu planowanego przedsięwzięcia na środowisko, w tym szczegółowej oceny uciążliwości odorowej, jako elementu istotnego dla ochrony zdrowia i jakości życia ludności w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Teresa Zyglewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędzia del. WSA Paweł Mierzejewski Protokolant asystent sędziego Olga Libiszewska po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 września 2021 r., sygn. akt IV SA/Wa 805/21 w sprawie ze skarg Stowarzyszenia A. z siedzibą we W. oraz M.I. i T.I. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 25 marca 2021 r., nr SKO.4000-1359/2020 w przedmiocie określenia środowiskowych uwarunkowań dla planowanego przedsięwzięcia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 15 września 2021 r., sygn. akt IV SA/Wa 805/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: Sąd I instancji, WSA) po rozpoznaniu sprawy ze skarg Stowarzyszenia A. we W. oraz M. i T.I. (dalej: skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z 25 marca 2021 r., nr SKO.4000-1359/2020 w przedmiocie określenia środowiskowych uwarunkowań dla planowanego przedsięwzięcia uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy M. z [...] 2020 r. (znak [...]) oraz zasądził od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. na rzecz skarżących zwrot kosztów postępowania sądowego.

Z powyższym rozstrzygnięciem nie zgodził się uczestnik postępowania P. W. (dalej: skarżący kasacyjnie, inwestor) i w skardze kasacyjnej zarzucił zaskarżonemu wyrokowi:

I. naruszenie prawa materialnego, tj. art. 80 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko poprzez błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie tych przepisów poprzez uznanie, że przedsięwzięcie inwestora nie spełnia wymogów określonych w tym przepisie, w sytuacji gdy inwestor spełnił wszelkie przesłanki wynikające z tego przepisu, co w konsekwencji powinno doprowadzić do wydania wyroku utrzymującego decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach;

II. naruszenie prawa procesowego mające istotny wpływ na wynik sprawy, tj.:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne