03.10.2023

Wyrok NSA z dnia 3 października 2023 r., sygn. III FSK 2877/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Dalkowska, Sędzia NSA Wojciech Stachurski (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Mirella Łent, po rozpoznaniu w dniu 3 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. M., M. M., M. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 11 marca 2020 r., sygn. akt I SA/Sz 223/19 w sprawie ze skargi B. M., M. M., M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia 15 grudnia 2018 r., nr SKO/Cz/408/4355/2018 w przedmiocie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji.

Wyrokiem z 11 marca 2020 r., I SA/Sz 223/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, oddalił skargę B. M., M. M. i M. M. (dalej: ,,Skarżący’’) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z 15 grudnia 2018 r., nr SKO/Cz/408/4355/2018, w przedmiocie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że zaskarżoną decyzją z 15 grudnia 2018 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Szczecinie utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Szczecina z 15 października 2018 r., określającą L. M., B. M., M. M. i M. M. wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości położonej w S. przy ul. [...], począwszy od 1 lipca 2013 r. Sąd podzielił stanowisko organów, że nieruchomość, której współwłaścicielami są Skarżący jest nieruchomością zamieszkałą, a zatem znajduje tu zastosowanie art. 6c ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2018 r., poz. 1629; dalej: ,,u.c.p.g."). W konsekwencji sąd podzielił też ustalenia organów, że Skarżący za sporny okres powinni byli złożyć prawidłowe deklaracje o jakich mowa w art. 6m u.c.p.g. i wnosić na rzecz Gminy S. opłaty z tytułu gospodarowania odpadami. Prezydent Miasta Szczecina w sposób uprawniony wydał zaskarżoną decyzję określającą Skarżącym wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, stosownie do art. 6o u.c.p.g. Bez znaczenia w tym zakresie pozostają okoliczności wskazywane przez Skarżących, a sprowadzające się do braku wytwarzania odpadów w swojej nieruchomości, czy zawarcia z innym podmiotem umowy na wywóz odpadów. Powstanie obowiązku uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie jest uzależnione od wytwarzania odpadów komunalnych, lecz od faktu zamieszkiwania w danej nieruchomości w danej gminie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp