Interpretacja indywidualna z dnia 7 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.5.2024.1.PB
W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości w sytuacji gdy Wnioskodawczyni nie mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych określonego w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, a notariusz nie pobrał podatku od czynności cywilnoprawnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 stycznia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z4 stycznia2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W dniu 2 października 2023 r. wspólnie z mężem, M. W., zakupiła Pani pierwszy dom na działce o numerze (…) w (…) w stanie surowym zamkniętym, z zainstalowanymi instalacjami wewnętrznymi oraz wykonanymi tynkami wewnętrznymi. W związku z zastosowaniem ulgi PCC, nie został pobrany od Państwa podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Po około dwóch miesiącach od zakupu, czytając opinie na jednym z forów społecznościowych, zwróciliście Państwo uwagę na istotne pytanie dotyczące czy odbiór domu do użytku mieszkalnego ma wpływ na otrzymanie ulgi od podatku PCC.
Wówczas nastały wątpliwości czy przyznana ulga należy się Państwu, ponieważ zakupiony dom jeszcze nie miał odbioru. Warto zaznaczyć, że w chwili nabycia notariusz był świadomy braku odbioru. W pierwszych dniach grudnia 2023 r. skontaktowaliście się Państwo osobiście z Urzędem Skarbowym w (…), aby sprawdzić, czy Państwa transakcja podlegała uldze od podatku PCC. 27 grudnia 2023 r., pracownik Urzędu Skarbowego w (…) skontaktował się z Państwem i powiedział, że jego zdaniem, nie ma konieczności opłacania podatku PCC. Jednak zalecił skontaktowanie się z infolinią Krajowej Informacji Podatkowej (winno być: Krajowej Informacji Skarbowej), zrobiliście to Państwo 4 stycznia 2024 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty