28.06.2022 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 28 czerwca 2022 r., sygn. II GZ 278/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia T. W., J. P. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 21 kwietnia 2022 r. sygn. akt I SA/Ke 54/22 o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi T. W., J. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Kielcach z dnia 16 listopada 2021 r. nr 2601-IOA.4246.39.2019 w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach postanawia: oddalić zażalenie

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 21 kwietnia 2022 r., sygn. akt I SA/Ke 54/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, działając na podstawie art. 61 § 3 i 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. − Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 329, powoływanej dalej jako: p.p.s.a.), po rozpoznaniu wniosku T. W. i J. P., odmówił wstrzymania wykonania decyzji Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Kielcach z dnia 16 listopada 2021 r., w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że T. W. i J. P. wraz ze skargą na ww. decyzję złożyli wniosek o wstrzymanie jej wykonania. W uzasadnieniu wniosku podnieśli, że wykonanie decyzji spowoduje niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub trudnych do odwrócenia skutków. Oświadczyli, że prowadzą działalność handlową, która stanowi jedyne źródło utrzymania dla nich i ich rodzin, zaś w związku z kryzysem gospodarczym spowodowanym pandemią COVID-19 w Polsce, dochody osiągane z prowadzenia działalności znacznie zmalały. W ocenie skarżących niewstrzymanie wykonania przedmiotowej decyzji nie pozwoli im na dalsze prowadzenie działalności gospodarczej, a w konsekwencji na uzyskiwanie przychodu i zaspokojenie wierzyciela. Podkreślili, że jako przedsiębiorcy, aby prowadzić w sposób ciągły handlową działalność gospodarczą muszą zamawiać towar, dokonywać bieżących opłat i rozliczeń z kontrahentami. Wnioskujący stwierdzili, że chodzi nie tylko o szkodę grożącą im, ale również o każdą inną szkodę, w tym także szkodę grożącą Skarbowi Państwa w związku z ewentualną wypłatą pobranych kar.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp