Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2022 r., sygn. I OSK 2080/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maciej Dybowski Sędziowie sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) sędzia del. WSA Anna Wesołowska po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Spółki "S." Sp. z o.o. w J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 marca 2020 r. sygn. akt I SA/Wa 1999/19 w sprawie ze skargi Spółki "S." Sp. z o.o. w J. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 2 marca 2020 r., I SA/Wa 1999/19, oddalił skargę Spółki "S." Sp. z o.o. w J. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Burmistrza Miasta J. z [...] kwietnia 2019 r. nr [...] ustalającej opłatę z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.
W skardze kasacyjnej Spółka zaskarżyła wyrok Sądu I instancji w całości, wnosząc o jego uchylenie i przekazanie sprawy Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, a także o przyznanie od Skarbu Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej świadczonej z urzędu według norm przepisanych, oświadczając, że koszty te dotychczas zarówno w części, jak i w całości nie zostały uiszczone. Skarżąca kasacyjnie zrzekła się przeprowadzenia rozprawy.
Sądowi I instancji zarzucono naruszenie przepisów postępowania:
1. art. 134 § 1 p.p.s.a. i art. 151 p.p.s.a. w zw. z art. 58 § 1 i 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 256; dalej: k.p.a.) polegające na niedokonaniu oceny zaskarżonego postanowienia z punktu widzenia jego zgodności z prawem, niezależnie od sformułowanych w skardze twierdzeń i zarzutów, którymi Sąd I instancji nie był związany, co doprowadziło do oddalenia skargi przez niedostrzeżenie naruszenia przez Kolegium art. 58 § 1 i 2 k.p.a. w zakresie stwierdzenia, że skarżący nie wystąpił z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania, że nie dopełnił czynności, dla której określony był termin (nie wniósł odwołania), a także w zakresie braku dokonania przez Kolegium oceny czy wniosek został wniesiony w terminie oraz czy skarżący uprawdopodobnił, że uchybienie terminowi nastąpiło bez jego winy, podczas gdy wniesione przez skarżącego pismo nazwane "Skargą Wnioskodawcy" zawierało wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji organu I instancji oraz odwołanie od kwestionowanej decyzji, ponadto zostało wniesione z zachowaniem 7-dniowego terminu do złożenia wniosku o przywrócenie terminu, a skarżący uprawdopodobnił w nim swój brak winy w uchybieniu terminowi do wniesienia odwołania; wskazane uchybienie mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy, ponieważ uwzględnienie wskazanego błędu w działaniu Kolegium skutkowałoby uwzględnieniem skargi skarżącego;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty