09.02.2024

Postanowienie SN z dnia 9 lutego 2024 r., sygn. II CSKP 903/22

9 lutego 2024 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Agnieszka Piotrowska
‎SSN Władysław Pawlak

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 9 lutego 2024 r. w Warszawie
‎skarg kasacyjnych E.W. i R.W.
‎od postanowienia Sądu Okręgowego w Ostrołęce
‎z 17 kwietnia 2019 r., I Ca 217/18,
‎w sprawie z wniosku C.P.
‎przy uczestnictwie R.W., M.P. i E.W.
‎o dział spadku ,

uchyla zaskarżone postanowienie i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Ostrołęce, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

(K.G.)

UZASADNIENIE

W zakresie istotnym z punktu widzenia podstaw kasacyjnych Sąd ustalił, że spadkodawcy Z. i S. małżonkowie W. byli rodzicami C. P. i M. P. oraz dziadkami R. W. i E. W.. Prawa do spadku po spadkodawczyni Z. W. zostały stwierdzone na rzecz męża S. W. i dzieci: C. P. , M. P. i J. W. po ¼ każde z nich. Prawa do spadku po S. W. zostały stwierdzone w ogólności i w odniesieniu do wchodzącego w skład spadku gospodarstwa rolnego na rzecz: córek C. P. i M. P. po 5/12 części oraz wnuków R. W. i E. W. po 1/12 części.

Spadkodawcy posiadali liczne nieruchomości – część z nich sprzedali za życia, a część uczynili przedmiotem darowizn na rzecz córki C. P. i syna J. W.

Jako pierwsza darowiznę otrzymała wnioskodawczyni C. P.. Zgodnie z aktem notarialnym z dnia 21 maja 1965 r. otrzymała ona nieruchomość miejską w W., obejmującą działkę gruntu budowlanego. ‎W 1968 r. spadkodawcy obdarowali drugą córkę – uczestniczkę M. P.. Uczestniczka otrzymała środki finansowe odpowiadające 1/20 ceny nabycia nieruchomości rolnej w W., objętej aktem notarialnym z dnia ‎28 sierpnia 1968 r. Nabycie tej nieruchomości nastąpiło do majątku dorobkowego z mężem M. P.. Jako ostatni obdarowany został syn spadkodawców – J. W.. Nieformalną umową darowizny z 1970 r. otrzymał grunty rolne położone w W. o powierzchni 0,9626 ha, wchodzące w skład działek oznaczonych numerami ewidencyjnymi […] i […]1. Od tego czasu J. W. był ich posiadaczem i uprawiał je. W wyniku uwłaszczenia akt własności ziemi wydany został na rzecz J. W. i jego żony C. W.. Działki stanowiące przedmiot darowizny na rzecz J. W. oznaczone są obecnie numerami ewidencyjnymi […] i […]. Ich właścicielami w równych udziałach są uczestnicy postępowania – R. W. i E. W..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp