03.06.2022 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2022 r., sygn. I GSK 2557/18

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia NSA Beata Sobocha-Holc (spr.) po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Syndyka Masy Upadłości [...] Sp. z o.o. w upadłości w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 7 grudnia 2017 r. sygn. akt I SA/Rz 652/17 w sprawie ze skarg [...] Sp. z o.o. w [...] w likwidacji na decyzje Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia [...] lipca 2017 r. nr: [...], [...], [...], [...], [...], [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Syndyka Masy Upadłości [...] Sp. z o.o. w upadłości w [...]na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 7 grudnia 2017 r., sygn. akt I SA/Rz 652/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargi U. Sp. z o.o. w T. (dalej: Spółka, skarżąca) na sześć decyzji Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z 24 lipca 2017 r. w przedmiocie określenia kwoty długu celnego.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Skarżąca, działająca w charakterze przedstawiciela pośredniego z upoważnienia importera J. Spółka sp. z o.o., z siedzibą w K., złożyła w Oddziale Celnym w Jarosławiu zgłoszenia celne uzupełniające dotyczące importowanego z Ukrainy towaru opisanego jako "zagęszczony sok jabłkowy do przetwórstwa spożywczego". W opisanych zgłoszeniach celnych zgłaszający zaklasyfikował importowany towar według kodu TARIC 2009 79 98 20, określając jego wartość celną oraz wyliczając kwotę cła z zastosowaniem preferencyjnej stawki celnej 14,5%.

Naczelnik Urzędu Celnego w Przemyślu podjął działania kontrolne dotyczące danych zawartych w zgłoszenia celnych importera, a następnie sześcioma decyzjami z 30 stycznia 2017 r. określił skarżącej należne kwoty wynikające z długu celnego, powstałego w wyniku dopuszczenia do obrotu towaru, z zastosowaniem procedur uproszczonych, zaksięgował kwoty stanowiące różnice pomiędzy kwotami prawnie należnymi, a kwotami wskazanymi w zgłoszeniach celnych oraz stwierdził obowiązek uiszczenia odsetek od zaksięgowanych kwot należności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne