09.02.2024 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 9 lutego 2024 r., sygn. II CSKP 947/22

Uznanie powództwa z zastrzeżeniem spełnienia przez powoda określonych świadczeń nie jest bezwarunkowym poddaniem się powództwu i jako takie nie prowadzi do automatycznego wydania wyroku zgodnego z żądaniem powoda; sąd nie jest związany oświadczeniem pozwanego zawierającym takie zastrzeżenia, lecz musi ocenić ich charakter i zasięg, a także możliwość odwołania takiego uznania w świetle zmieniających się okoliczności sprawy oraz poddania kontroli zgodności z prawem i zasadami współżycia społecznego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący, sprawozdawca)

‎SSN Agnieszka Piotrowska

‎SSN Władysław Pawlak

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 9 lutego 2024 r. w Warszawie
‎skargi kasacyjnej C. spółki akcyjnej w K.
‎od wyroku Sądu Okręgowego w Krakowie
‎z 16 czerwca 2020 r., XII Ga 346/19,
‎w sprawie z powództwa C. spółki akcyjnej w K.
‎przeciwko Syndykowi masy upadłości S. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w M.
‎o wyłączenie z masy upadłości,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Krakowie, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Powyższe orzeczenie Sąd oparł na następujących ustaleniach faktycznych:

W spisie inwentarza sporządzonym w postępowaniu upadłościowym S. pod pozycją nr 258 ujęto konstrukcje ram kontenerowych w liczbie 64 sztuk.

W dniu 1 grudnia 2015 r. między powódką (liderem konsorcjum) a S. (partnerem konsorcjum) została zawarta umowa, której celem było określenie zasad współpracy dotyczącej przedstawienia zamawiającemu (B. Sp. z o.o. z siedzibą w S.) przez uczestników konsorcjum wspólnego wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia i wspólną realizację zamówienia, a w przypadku wybrania tejże oferty, określenie zasad wspólnej działalności w zakresie realizacji zamówienia. Do obowiązków lidera konsorcjum należał zakup materiałów, kierowanie wykonaniem kontraktu i prowadzenie całościowego rozliczenia kontraktu; do partnera konsorcjum należało zaś wykonanie przedmiotu umowy z materiałów powierzonych przez lidera, dostawa do zamawiającego, dostarczenie miesięcznych szczegółowych raportów faktycznego stanu realizacji kontraktu, terminowe dostarczenie liderowi dokumentów odbiorowych i usuwanie usterek w okresie gwarancyjnym. Wszystkie prace wykonane przez konsorcjum miały być fakturowane dla zamawiającego (nabywcy) przez lidera konsorcjum (sprzedawcę), a wynagrodzenie przysługujące partnerowi konsorcjum miało być wypłacane przez lidera na podstawie faktur wystawionych przez partnera (sprzedawcę), gdzie jako nabywca miał być wskazany lider konsorcjum.

Na podstawie umowy zlecenia z dnia 19 stycznia 2016 r. do oferty łącznej z dnia 14 stycznia 2016 r. S. zobowiązała się do wykonania i dostawy ram kontenerowych na rzecz B. Sp. z o.o. Ustalono cenę w kwocie ‎12 700 zł netto za sztukę, przy czym kwota ta obejmowała wyprodukowanie, montaż, dostawę ramy i blachy na dach, a także montaż blachy. Zapłata miała następować w terminie 14 dni od daty wystawienia faktury. Materiały (głównie stal) wykorzystane do wykonania ram kontenerowych zostały kupione przez powódkę. Dostaw ram kontenerowych na rzecz zamawiającego dokonywała S.. Wartość materiałów dostarczonych przez powódkę w celu wykonania ram kontenerowych przewyższała wartość nakładu pracy S..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty