27.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.178.2023.4.IL

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

nieprawidłowe– w części dotyczącej uznania wydatków ponoszonych na opłaty bankowe, za koszt do obliczenia wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na potrzeby wyliczenia kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

prawidłowe– w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 stycznia 2024 r. i 18 lutego 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem komputerowym. Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wykonuje Pan prace polegające m.in. na wytwarzaniu oprogramowania komputerowego, głównie aplikacji…, a także prace polegające na utrzymaniu oraz rozwijaniu oprogramowania typu…, które zapewnia dostęp do gotowych komponentów osobom chcącym rozwijać własny sklep w łatwiejszy i szybszy sposób. Prace te wiążą się z poznaniem potrzeb biznesowych potencjalnych użytkowników komponentu a następnie z wytworzeniem oprogramowania komputerowego spełniającego te potrzeby. Ponadto testuje Pan oraz poprawia funkcje/komponenty, które Pan wytworzył lub ktoś inny. W celu świadczenia lepszych usług stale podnosi Pan kwalifikacje zdobywając wiedzę o poprawnych technikach wytwarzania oprogramowania komputerowego oraz o nowych narzędziach ułatwiających Pana pracę. W przypadku projektów komercyjnych każdy z nich jest inny i inne są potrzeby biznesowe Klienta. Tytułem przykładu jeden Klient może zajmować się .. itd.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne