06.02.2024

Postanowienie SN z dnia 6 lutego 2024 r., sygn. III USK 33/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Robert Stefanicki

w sprawie z odwołania A. K.
‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Biłgoraju
‎o prawo do świadczenia rehabilitacyjnego,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 6 lutego 2024 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Okręgowego w Zamościu
‎z dnia 12 maja 2022 r., sygn. akt IV Ua 3/22,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania,

2. przyznaje od Skarbu Państwa - Sądu Okręgowego w Zamościu na rzecz adwokat I. H. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych powiększoną o stawkę podatku od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu w postępowaniu kasacyjnym,

3. nie obciąża odwołującego A. K. kosztami postępowania kasacyjnego organu rentowego.

UZASADNIENIE

Decyzją z 23 września 2020 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Biłgoraju odmówił przyznania A.K. prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, podnosząc w uzasadnieniu, że komisja lekarska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w orzeczeniu z 22 września 2020 r. ustaliła, że brak jest okoliczności uzasadniających przyznanie tego świadczenia.

Na skutek odwołania A. K. od ww. decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Biłgoraju Sąd Rejonowy w Zamościu IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 1 grudnia 2021 r. oddalił odwołanie. Sąd I instancji ustalił mi.in., że A. K. w okresie od 13 lutego 2020 r. do 12 sierpnia 2020 r. wykorzystał 182-dniowy okres pobierania zasiłku chorobowego. W dniu 23 lipca 2020 r. złożył wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Komisja lekarska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych orzeczeniem z dnia 22 września 2020 r. uznała, że brak jest podstaw do przyznania wnioskodawcy świadczenia rehabilitacyjnego. Sąd I instancji dopuścił dowód z opinii biegłych lekarzy z zakresu schorzeń wnioskodawcy, celem ustalenia, czy po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, tj. po dniu 12 sierpnia 2020 r. był on nadal niezdolny do pracy oraz czy dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznica rokowały, a w przypadku trwającej nadal niezdolności do pracy, czy rokują odzyskanie przez wnioskodawcę zdolności do pracy. W opinii biegli lekarze ustalili, że u wnioskodawcy występuje choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Po zakończeniu pobierania zasiłku chorobowego u wnioskodawcy nie występowały już symptomy spadku sprawności organizmu kwalifikujące się do orzeczenia świadczenia rehabilitacyjnego. Wnioskodawca nie przedstawił żadnej dokumentacji wskazującej na intensywne leczenie z powodu zespołu bólowego kręgosłupa po zakończeniu zasiłku chorobowego. Istnienie zmian zwyrodnieniowych w badaniu tomografii komputerowej z wielopoziomową dyskopatią nie jest równoznaczne z niezdolnością do pracy, uzasadniającą przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. O orzeczeniu tego świadczenia decyduje stan neurologiczny i przebieg leczenia. W zakresie układu sercowo-naczyniowego rozpoznano u wnioskodawcy wadę aortalną serca w postaci nieprawidłowo zbudowanej zastawki dwupłatkowej. Obecnie wnioskodawca nie wymaga leczenia kardiologicznego, może wykonywać działalność zawodową zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami. Zaburzenia depresyjne i lękowe mieszane o podłożu sytuacyjnym, które występują u wnioskodawcy, nie naruszają sprawności organizmu w stopniu oznaczającym niezdolność do pracy, z dniem 12 sierpnia 2020 r. ustania zasiłku chorobowego. Sąd Rejonowy podzielił opinię biegłych w całości, uznając, że pozostaje ona rzeczowa i spójna, a jej wnioski przejrzyste i stwierdził, że zgłoszone przez wnioskodawcę w piśmie z 11 listopada 2021 r. zastrzeżenia do opinii biegłych nie podważają wniosków tych opinii, które były jednoznaczne w swej treści co do braku niezdolności do pracy po 12 sierpnia 2020 r. Sąd Rejonowy wskazał, że przeprowadzone postępowanie dowodowe w postaci opinii biegłych nie daje podstaw do przyznania wnioskodawcy świadczenia rehabilitacyjnego po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp