Wyrok NSA z dnia 17 maja 2022 r., sygn. II GSK 2055/18
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas (spr.) Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 września 2018 r., sygn. akt VI SA/Wa 191/18 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w W. na wezwanie Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia [...] października 2017 r., nr [...] w przedmiocie wezwania do nieodpłatnego udostępniania programów 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. Sp. z o.o. w W. na rzecz Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 26 września 2018 r., sygn. akt VI SA/Wa 191/18, działając na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 329; powoływanej dalej jako: p.p.s.a.), oddalił skargę T. Sp. z o.o. w W. na wezwanie Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 10 października 2017 r. w przedmiocie wezwania do nieodpłatnego udostępniania programów.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniosła T. Sp. z o.o. w W., zaskarżając orzeczenie w całości i domagając się jego uchylenia w całości i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania przez Sąd I instancji, a także zasądzenia kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych. Ponadto skarżąca kasacyjnie, na podstawie art. 193 Konstytucji RP oraz art. 52 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym RP z 30 listopada 2016 r. (Dz. U. z 2016 r. poz. 2072), wniosła o przedstawienie przez Sąd orzekający pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego RP, które może mieć wpływ na rozstrzygnięcie zawisłej sprawy oraz zawieszenie niniejszego postępowania na podstawie art. 177 § 1 pkt 31 k.p.c. do czasu zakończenia postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym RP. Pytanie prawne zaproponowane do przedstawienia do TK miało następującą treść: "Czy art. 43 ust. 2 w zw. z art. 43 ust. 1 i art. 43a ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1414), w zakresie w jakim zobowiązuje nadawcę programu telewizyjnego do wyrażenia zgody na rozprowadzanie tego programu przez operatora rozprowadzającego program w sieci telekomunikacyjnej na polu eksploatacji, na którym nadawca nie dysponuje majątkowymi prawami autorskimi i prawami pokrewnymi do utworów i przedmiotów praw pokrewnych wykorzystanych w tym programie, jest zgodny z art. 2 Konstytucji i zasadą demokratycznego państwa prawnego, w tym zasadą zaufania do państwa i prawa, oraz z art. 64 w zw. z art. 20 i 21 Konstytucji i zasadą społecznej gospodarki rynkowej, w tym zasadą ochrony własności?".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty