19.02.2024

Naliczanie dotacji dla przedszkoli niepublicznych przy zmianie liczby wychowanków - stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z dnia 19 lutego 2024 r., sygn. RIO-NR.N-432-3/2024

W odpowiedzi na pytanie działającego z Pańskiego upoważnienia Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Pana P. K. z dnia 22 stycznia 2024 r. (wpływ do tut. Izby w dniu 26 stycznia 2024 r.) dotyczące problematyki naliczania dotacji dla przedszkoli niepublicznych w przypadku zmiany ilości wychowanków w ciągu miesiąca, Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy wskazuje co następuje: 

Zgodnie z art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1400 z późn. zm.; dalej: u.f.z.o.) dotacje, o których mowa w art. 15-21, art. 25 ust. 1-4 i 8, art. 26 ust. 1, 2 i 8, art. 28-30 oraz art. 31 ust. 1, są przekazywane na każde dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, ucznia, wychowanka, uczestnika zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub słuchacza kwalifikacyjnego kursu zawodowego, będącego w danym miesiącu roku budżetowego odpowiednio dzieckiem objętym wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniem, wychowankiem, uczestnikiem zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub słuchaczem kwalifikacyjnego kursu zawodowego odpowiednio w placówce wychowywania przedszkolnego, szkole lub placówce, o której mowa w art. 2 pkt 6-8 ustawy - Prawo oświatowe. Jednocześnie na podstawie art. 38 ust. 1 u.f.z.o. organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, w drodze uchwały, ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji, o których mowa w art. 15-21, art. 25, art. 26, art. 28-31a i art. 32, oraz tryb przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania, w tym zakres danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie dotacji i w rozliczeniu jej wykorzystania, termin przekazania informacji o liczbie odpowiednio dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniów, wychowanków, uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych, o których mowa w art. 34 ust. 2, oraz termin i sposób rozliczenia wykorzystania dotacji. 

Uchwałą Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią Nr XLIV/887/2018 z dnia 25 stycznia 2018 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Gminy Nakło nad Notecią dla niepublicznych szkół podstawowych, niepublicznych przedszkoli, niepublicznych szkół podstawowych, w których zorganizowano oddziały przedszkolne i innych niepublicznych form wychowania przedszkolnego na terenie Gminy Nakło nad Notecią oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania (Dz. Urz. Woj. Kuj.-Pom. z 2018 poz. 565) organ stanowiący jst w § 4 ust. 1 określił, że do 5 dnia każdego miesiąca organ prowadzący szkołę podstawową, przedszkole składa w Zespole [Zespół Obsługi Oświaty i Rekreacji] informację o faktycznej liczbie uczniów według stanu na pierwszy roboczy dzień miesiąca, na który udzielana jest dotacja. Cytowany przepis uchwały Rady Miejskiej nie narusza granic upoważnienia zawartego w ustawie, ani też samej ustawy, co w podobnych przypadkach potwierdza orzecznictwo sądowe, np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 stycznia 2020 r. sygn.. akt I GSK 201/18. Zatem samo określenie daty, według której określa się ilość uczniów w informacji przekazywanej do organu dotującego jest zgodne z prawem. Natomiast problematyczne jest określenie skutków zmiany ilości uczniów w trakcie miesiąca. Uchwała nie zawiera zapisów w zakresie dokonywania ewentualnych korekt tych informacji. Należy wziąć również pod uwagę, że planowane ilości uczniów przed rozpoczęciem roku budżetowego oraz informacje miesięczne o ilości uczniów mają na celu odpowiednie i zrównoważone przygotowanie budżetu gminy do wypłat dotacji i gmina jako organ dotujący nie powinna być zaskakiwana z dnia na dzień zwiększonymi obciążeniami finansowymi. Z uwagi na brak odpowiednich przepisów zarówno w u.f.z.o., jak i uchwale Rady Miejskiej, sytuacja w której zmienia się ilość dzieci w przedszkolu w trakcie miesiąca nie jest objęta wprost regulacjami prawnymi. Zdaniem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z treści art. 34 ust. 2 u.f.z.o., który stanowi o dotacji „na każde dziecko” będące w danym miesiącu roku budżetowego uczniem danej placówki oświatowej nie wynika obowiązek uwzględnienia tego dziecka przy wypłacaniu dotacji w każdym przypadku niepełnego miesiąca posiadania statusu ucznia danej placówki. Mogą tutaj bowiem występować różnorodne stany faktyczne, gdzie przyjęcie ucznia może nastąpić w pierwszych lub ostatnich dniach miesiąca, przed lub po wypłacie miesięcznej raty dotacji, a także przypadki zmiany placówki oświatowej w trakcie miesiąca i wykazywanie tego samego ucznia w dwóch różnych placówkach. Przy braku jakichkolwiek zapisów regulujących te stany faktyczne, każda sprawa podlega indywidualnej ocenie przez organ dotujący. 

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne