Postanowienie NSA z dnia 26 kwietnia 2022 r., sygn. II GZ 93/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia F. G. i B. Sp. j. w G. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 grudnia 2021 r., sygn. akt VI SA/Wa 2446/21 w zakresie odmowy wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi F. G. i B. Sp. j. w G. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] czerwca 2021 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek postanawia: oddalić zażalenie.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, postanowieniem z dnia 20 grudnia 2021 r., odmówił F. G. i B. Sp. j. w G. wstrzymania wykonania objętej skargą tej spółki decyzji Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] czerwca 2021 r., w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek.
Sąd I instancji wskazał, że w wywiedzionej od wskazanej decyzji skardze strona zawarła wniosek o wstrzymanie jej wykonania podnosząc, że wykonanie rozstrzygnięcia wpłynie negatywnie na sytuację prawną spółki gdyż pozbawi ją ochrony prawnej przed bezprawnym działaniem osób trzecich. Ustanie ochrony patentu ze skutkiem ex tunc spowoduje, że działania podmiotów trzecich wkraczających w zakres ochrony spornego patentu nie będą mogły być skutecznie kwestionowane na podstawie przepisów ustawy Prawo własności przemysłowej. Ponadto korzystanie ze spornego rozwiązania przysporzy tym podmiotom znaczących korzyści, z jednoczesną szkodą dla interesów uprawnionego. Narażałoby to skarżącą na konsekwencje finansowe, których nie zrekompensuje późniejsze uchylenie zaskarżonej decyzji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty