14.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.18.2024.1.GK

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury wystawionych przez dostawcę.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 stycznia 2024 r. wpłynął za pośrednictwem platformy ePUAP Pana wniosek z 11 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury wystawionych przez dostawcę. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

W lipcu 2022 r. zaczął Pan prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Jest Pan czynnym podatnikiem VAT w transakcjach krajowych oraz wewnątrzwspólnotowych figurując na tzw. „białej liście” oraz w „VISE”. Jak każdy podmiot gospodarczy musi Pan przestrzegać obowiązków wynikających m.in. z przepisów podatkowych. Jednocześnie posiada Pan na gruncie podatku VAT prawa, z których korzysta. I tak: sprzedając towar, wykonując usługę nalicza Pan podatek VAT, wykazując go w deklaracji JPK_VAT, jako podatek należny do odprowadzenia do US oraz kupując towar, usługę na potrzeby prowadzonej przez Pana działalności odlicza Pan ten podatek wykazując, jako naliczony.

Chcąc pozyskać oryginalny towar (odzież, obuwie sportowe), a przede wszystkim po przystępnej cenie, dokonuje Pan transakcji z podmiotami krajowymi oraz zagranicznymi posiadającymi także NIP na potrzeby polskiego rozliczenia podatku VAT. Nadmienia Pan, że zakupiony towar służy Panu w działalności wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Jeden z Pana zagranicznych kontrahentów w 2012 r. zarejestrował się na potrzeby VAT w Polsce i nadal jest czynnym podatnikiem (figuruje na stronie Ministerstwa Finansów - podatki.gov.pl.). Podmiot ten, główną siedzibę firmy ma w jednym z krajów Unii Europejskiej, jednak będąc polskim, czynnym podatnikiem VAT posiada w Polsce oddział wraz z halami magazynowymi. Towary od wspomnianego sprzedawcy kupuje Pan poprzez polską stronę internetową, przesyłki otrzymuje Pan za pośrednictwem polskich kurierów (tu nawet sprzedający zastrzegł, że zakup wraz z wysyłką odbywa się na terenie Polski). To samo dotyczy wszelkich reklamacji, czy zwrotów - towar odsyła Pan do polskiego magazynu. Często firmy zagraniczne, w tym Pana wspomniany dostawca w swoich regulaminach informują, iż zakup skierowany jest do konsumentów finalnych dokonujących zakupu do celów innych niż związanych z prowadzeniem działalności gospodarczych. Pomimo tych zapisów, sprzedawcy mają świadomość (informację od kupującego), że ten występuje, jako podmiot gospodarczy i zawierają pomiędzy sobą transakcje sprzedaż - kupno, jako dwa podmioty gospodarcze, czynni podatnicy VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne