Wyrok NSA z dnia 1 kwietnia 2022 r., sygn. II GSK 1599/18
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń Protokolant Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 1 kwietnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2018 r. sygn. akt VI SA/Wa 105/18 w sprawie ze skargi S.K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie skreślenia z listy kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od S.K. na rzecz Komendanta Głównego Policji 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 19 kwietnia 2018 r., sygn. akt VI SA/Wa 105/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę S.K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z [...] listopada 2017 r. w przedmiocie skreślenia z listy kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożył skarżący, wnosząc o jego uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi pierwszej instancji, a także o uchylenie decyzji wydanych przez organy pierwszej i drugiej instancji oraz o zasądzenie kosztów postępowania.
Zarzucił naruszenie przepisów prawa materialnego, a to art. 42 ust. 3 Konstytucji RP w związku z art. 29 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2021 r., poz. 1995; dalej "ustawa o ochronie osób i mienia") oraz art. 6 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735; dalej "k.p.a.") poprzez błędną wykładnię cytowanych przepisów i uznanie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, że pomimo sprzeczności aktu niższego rzędu z aktem wyższego rzędu zastosowanie ma przepis ustawowy zezwalający na skreślenie z listy kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, a skutek wszczęcia postępowania karnego o przestępstwo umyślne, pomimo że przepis rangi konstytucyjnej określa w sposób jednoznaczny i jasny status osoby objętej tzw. domniemaniem niewinności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty