28.03.2022 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 28 marca 2022 r., sygn. I OSK 164/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Miasta W. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 sierpnia 2021 r. sygn. akt I SA/Wa 1724/21 o odrzuceniu skargi Miasta W. na orzeczenie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie.

Uzasadnienie

Oświadczeniem z 5 listopada 2018 r. Prezydent W. wypowiedział użytkownikowi wieczystemu ze skutkiem na 31 grudnia 2018 r. dotychczasową wysokość stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego ułamkowej części gruntu położonego w W. przy ul. E. [...], stanowiącego działki ewidencyjne nr [...] i [...] z obrębu [...] jako prawa związanego z prawem własności lokalu użytkowego [...] i pomieszczenia [...] i ustalił jej wysokość na 3% wartości gruntu dla lokali niemieszkalnych.

Użytkownik wieczysty pismem nadanym 27 grudnia 2018 r. złożył do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. (dalej: Kolegium) wniosek, w którym wskazał, że podwyższenie stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu z 1 % na 3% jest nieuzasadnione.

Orzeczeniem z [...] maja 2021 r. nr [...], wydanym na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z 31 stycznia 2019 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2019 r., poz. 270; dalej: ustawa zmieniająca), Kolegium umorzyło postępowanie w sprawie. W uzasadnieniu podano, że dnia 13 lutego 2019 r. weszła w życie ustawa zmieniająca, która w art. 4 ust. 1 wprowadziła generalną zasadę, że jeżeli postępowanie w sprawie aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego zostało wszczęte po dniu 5 października 2018 r., a wypowiedzenie dotychczasowej wysokości opłaty nie zostało skutecznie doręczone wszystkim współużytkownikom wieczystym nieruchomości przed 1 stycznia 2019 r., roczna opłata przekształceniowa jest równa wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywała przed aktualizacją. Dodatkowo w art. 4 ust. 2 ustawy zmieniającej zostało wskazane, że postępowania, o których mowa w ust. 1, niezakończone do dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej, umarza się. W tym stanie rzeczy postępowanie podlega umorzeniu, a strony wiąże opłata w wysokości dotychczasowej. Strony pouczono o prawie wniesienia sprzeciwu od orzeczenia w trybie art. 80 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1990; dalej: u.g.n.), skutkującego utratą mocy przez orzeczenie i przekazaniem sprawy do właściwego sadu powszechnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty