07.02.2024

Postanowienie SN z dnia 7 lutego 2024 r., sygn. II PSK 166/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Romualda Spyt

w sprawie z powództwa R. S.
‎przeciwko M. Spółce Akcyjnej w W.
‎o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 7 lutego 2024 r.,
‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie
‎z dnia 10 maja 2022 r., sygn. akt III APa 54/21,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania i odstępuje od obciążania powoda kosztami zastępstwa procesowego strony pozwanej w postępowaniu kasacyjnym,

2. oddala wniosek pełnomocnika powoda o zasądzenie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej powodowi w postępowaniu kasacyjnym.

[SOP]

UZASADNIENIE

Po ostatecznym sprecyzowaniu żądań pozwu, R.S. domagał się zasądzenia od M. Spółki Akcyjnej w W. kwoty 5 000 000 zł z tytułu zadośćuczynienia za krzywdę wywołaną mobbingiem.

Wyrokiem z dnia 20 maja 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo (pkt 1), zasądził od R.S. na rzecz M. Spółki Akcyjnej w W. 11.250 zł tytułem kosztów zastępstwa procesowego (pkt 2).

Sąd Apelacyjny, wyrokiem z dnia 10 maja 2022 r., zmienił zaskarżony przez powoda wyrok w pkt 2. w ten sposób, że nie obciążył go obowiązkiem zwrotu kosztów zastępstwa prawnego strony pozwanej, oddalił apelację w pozostałej części; oraz nie obciążył powoda obowiązkiem zwrotu kosztów zastępstwa prawnego strony pozwanej w postępowaniu apelacyjnym.

Sąd Apelacyjny podkreślił, że mobbing (art. 94 § 2 k.p.) oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Wykazanie spełnienia przesłanek wymienionych w tym przepisie było obowiązkiem powoda, gdyż ciężar dowodu w zakresie wykazania faktów świadczących o mobbingu spoczywa na osobie, która z faktów potwierdzających mobbing wywodzi skutki prawne. Pracodawca dla uwolnienia się od odpowiedzialności powinien udowodnić, że fakty te nie istnieją lub że nie stanowią one mobbingu bądź że wynikają z siły wyższej lub są spowodowane wyłącznie przez pracownika.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp