10.10.2023

Wyrok NSA z dnia 10 października 2023 r., sygn. III OSK 752/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak sędzia del. WSA Hanna Knysiak-Sudyka po rozpoznaniu w dniu 10 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 1 grudnia 2021 r. sygn. akt II SA/Gd 486/21 w sprawie ze skargi Z. B. P. i J. B. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 27 maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od J. R. solidarnie na rzecz Z. B. P. i J. B. P. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postepowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 1 grudnia 2021 r. sygn. akt II SA/Gd 486/21, po rozpoznaniu skargi Z. B. P. i J. B. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 27 maja 2021 r., nr [...], w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia – w punkcie 1 uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy L. z dnia 28 grudnia 2020 r., nr [...]; w punkcie 2 uchylił postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 8 października 2020 r., nr [...].

Jak wskazał Sąd pierwszej instancji J. R. wystąpił z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie budynku inwentarskiego przeznaczonego do utrzymywania bydła w wymiarze 50 dużych jednostek przeliczeniowych inwentarza (DJP) na działce nr [...] o powierzchni 1,05 ha w miejscowości T., gmina L. Do wniosku dołączono kartę informacyjną przedsięwzięcia oraz mapę ewidencyjną. Z karty informacyjnej wynikało, że przedsięwzięcie polegać będzie na budowie budynku inwentarskiego - obory, służącej do utrzymywania bydła w celu produkcji mleka. Powierzchnia obory o wymiarach ok. 40 x 16m to ok. 640 m2 (w tym zaplecze sanitarne, zaplecze weterynaryjne, pomieszczenie na schładzalnik, pomieszczenie do magazynowania paszy, ściółki oraz pomieszczenie garażowe wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, taką jak płyta obornikowa o powierzchni do 125 m2, podziemny zbiornik na gnojówkę o pojemności do 85 m3), place manewrowe, miejsca parkingowe, szlaki komunikacyjne, dojścia, schody zbiornik na ścieki socjalno-bytowe, zbiornik na ścieki technologiczne. Inwestycja ma zostać zrealizowana w istniejącym gospodarstwie rolnym, w którym obecnie znajduje się budynek inwentarski przystosowany do chowu bydła mlecznego (obora na ok. 35 DJP) oraz budynek gospodarczy z wydzieloną częścią inwentarską (budynek gospodarczo - inwentarski na ok. 15 DJP), wg stanu średniorocznego łącznie na poziomie ok. 50 DJP, metodą na płytkiej ściółce. Przewidziano, że po zrealizowaniu inwestycji całkowita obsada zwierząt wyniesie maksymalnie do 100 DJP i nie osiągnie ilości utrzymywanych zwierząt inwentarskich - 210 DJP. Obszar, na którym zlokalizowana jest działka objęta planowaną inwestycją nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Bezpośrednie otoczenie działki stanowią od strony południowo-zachodniej wielkokompleksowe grunty rolne, od strony północnej - droga gminna (działka nr [...]). Najbliższa usytuowana zabudowa mieszkaniowa znajduje się od planowanej obory w odległości około 55 m w kierunku wschodnim, na działce nr [...] ([...]).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp