Wyrok NSA z dnia 26 października 2023 r., sygn. I OSK 1521/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Zgierski (spr.) Sędziowie: NSA Piotr Niczyporuk del. WSA Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 26 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prokuratora Rejonowego w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 marca 2022 r., sygn. akt II SA/Wr 430/21 w sprawie ze skargi E. S.A. w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze z dnia [...] czerwca 2021 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia kierunków i warunków rekultywacji terenów 1. oddala skargę kasacyjną, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z 17 marca 2022 r., po rozpoznaniu skargi E. S.A. w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze z [...] czerwca 2021 r. w przedmiocie ustalenia kierunków i warunków rekultywacji terenów, uchylił zaskarżoną decyzję i zasądził zwrot kosztów postępowania na rzecz strony skarżącej.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożył Prokurator Rejonowy w L. Zaskarżył to rozstrzygnięcie w całości, wniósł o jego uchylenie i przekazanie sprawy Sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania. Dodatkowo wniósł o rozpoznanie skargi na posiedzeniu niejawnym.
Zaskarżonemu rozstrzygnięciu zarzucił naruszenie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, dalej: ppsa, w zw. z art. 7, art. 8 § 1, art. 11, art. 77 § 1 i art. 80, art. 155 oraz art. 136 i 138 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, dalej: kpa, przez przekroczenie granic swobodnego uznania, brak wyczerpującego rozpatrzenia całości materiału dowodowego, dokonaniu jego oceny w sposób dowolny, sprzeczny z zasadami doświadczenia życiowego, oraz pominięcie wszystkich ustalonych okoliczności sprawy i w konsekwencji błędne stwierdzenie przez Sąd pierwszej instancji, że zaskarżona decyzja jest przedwczesna, sprzeczna z zasadami prawdy materialnej, praworządności, a także nie koreluje z zasadami budzenia zaufania i przekonywania, sprawiając wrażenie dowolności i arbitralności rozstrzygnięcia, albowiem zawiera niepełną ocenę okoliczności wystąpienia w sprawie przesłanki z art. 155 kpa w postaci "interesu społecznego lub słusznego interesu strony" oraz błędne ustalenia w zakresie twierdzenia o braku tożsamości sprawy zakończonej decyzją rekultywacyjną z 2002 r. ze sprawą z wniosku skarżącej o jej zmianę na zasadzie art. 155 kpa i z tego powodu organ odwoławczy winien ponownie przeprowadzić postępowanie w tym zakresie oraz dokonać własnych i kompleksowych ocen elementów faktycznych i prawnych sprawy przy szczególnym uwzględnieniu treści środka odwoławczego, podczas gdy prawidłowa analiza zaskarżonej decyzji prowadzi do wniosków przeciwnych, wskazujących, że w stanie faktycznym niniejszej sprawy Kolegium, popierając w całości stanowisko organu pierwszej instancji, przeprowadziło prawidłowe postępowanie dowodowe i w sposób kompletny oraz wszechstronny oceniło zgromadzony materiał, w tym pod kątem okoliczności podnoszonych przez pełnomocnika skarżącej, rozważyło interes społeczny oraz słuszny interes strony, uznając finalnie, że zmiana w trybie art. 155 kpa ostatecznej decyzji Starosty L. z [...] czerwca 2002 r., zgodnie z interesem strony, nie jest społecznie akceptowalna i godna wsparcia z uwagi na cel, jaki ma osiągnąć, a także z uwagi na brak tożsamości przedmiotowej sprawy, co znalazło również odzwierciedlenie w uzasadnieniu podjętego rozstrzygnięcia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty