16.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.7.2024.1.KK

W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 stycznia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 6 stycznia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W związku ze śmiercią Pana ojca w 2004 r. oraz stwierdzeniem nabycia spadku w 2006 r., nabył Pan, jako małoletni, tytułem dziedziczenia testamentowego, udział wynoszący 1/3 w prawie własności lokalu mieszkalnego. Niezależnie od powyższego nabycia, w związku z chęcią uregulowania kwestii spadkowych pomiędzy swoimi wnukami, Pana dziadek zdecydował o przeniesieniu na Pana udziału w prawie własności innego, należącego do Pana dziadka lokalu mieszkalnego. Konieczność uregulowania kwestii spadkowych za życia była dla Pana dziadka ważna, jako że w 2006 roku, w związku ze śmiercią obojga jego dzieci, uprawnionych do dziedziczenia po nim było pięcioro jego wnucząt, w tym troje małoletnich (Pana rodzeństwo oraz Pan). Dziadek chcąc uniknąć pogłębiania konfliktu rodzinnego, które mogłoby się pojawić w przypadku prowadzenia postępowania spadkowego przed sądem z udziałem Pana rodzeństwa ciotecznego oraz Pana i Pana rodzeństwa (reprezentowanych przez Pana matkę będącą przedstawicielem ustawowym), zdecydował m.in. o przekazaniu Panu w darowiźnie udziału wynoszącego 1/3 prawa własności w lokalu mieszkalnym. Skorzystanie z instytucji darowizny było niezbędne między innymi ze względu na postanowienia art. 1047 Kodeksu cywilnego. Jednocześnie, w tej samej umowie (w umowie był Pan reprezentowany przez Pana mamę, jako przedstawiciela ustawowego), zrzekł się Pan dziedziczenia po dziadku, co stanowiło warunek konieczny zawarcia umowy darowizny. Podsumowując powyższe, stwierdza Pan, że jako małoletni był Pan właścicielem dwóch udziałów wynoszących po 1/3 w każdym ww. prawie własności lokali mieszkalnych. Udziały te zbył Pan niedługo po osiągnięciu pełnoletności, odpowiednio w 2015 i 2017 roku. Obecnie planuje Pan zakup prawa własności lokalu mieszkalnego na rynku wtórnym (od osoby fizycznej), tj. dokonanie czynności, o której mowa w art. 1 pkt 1) lit. a) (winno być art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a)) Ustawy z dnia9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne