17.10.2023 Obrót gospodarczy

Postanowienie NSA z dnia 17 października 2023 r., sygn. II GSK 1838/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Zbigniew Czarnik po rozpoznaniu w dniu 17 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej wniosków: 1) A.P. o wstrzymanie wykonania w całości wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 6 kwietnia 2023 r. sygn. akt III SA/Lu 24/23 2) K.P. o zawieszenie postępowania w sprawie ze skarg kasacyjnych A.P., K.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 6 kwietnia 2023 r. sygn. akt III SA/Lu 24/23 w sprawie ze skarg A.P., K.P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie z dnia 3 lutego 2023 r. nr 0601-IGC.48.195.2022.EK w przedmiocie kary pieniężnej dla posiadacza zależnego lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier postanawia: oddalić wnioski.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 6 kwietnia 2023 r., sygn. akt III SA/Lu 24/23 oddalił skargi A.P. i K.P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie (dalej: Dyrektor IAS) z 9 listopada 2022 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o grach hazardowych oraz orzekł o zwrocie kosztów z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu skarżącemu.

Skargi kasacyjne od powyższego wyroku złożyli A.P. i K.P..

A.P. w petitum skargi kasacyjnej wniósł m.in. o "wstrzymanie wykonania w całości wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 6 kwietnia 2023 r. sygn. akt III SA/Lu 24/23 – na podstawie art. 61 § 3 p.p.s.a. w zw. z art. 193 p.p.s.a." W uzasadnieniu skarżący wskazał, że wykonanie decyzji nałożeniu kary pieniężnej w wysokości 100 000 złotych już ze swej istoty łączy się z niebezpieczeństwem powstania po stronie skarżącego kasacyjnie szkody oraz niemożliwych do odwrócenia skutków. Stwierdził ponadto, że przesłanki w postaci wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, o których mowa w art. 61 § 3 p.p.s.a. należy wiązać z sytuacją, która może powstać, gdy zaskarżony do sądu akt administracyjny zostanie wykonany, a następnie na skutek uwzględnienia skargi akt ten zostanie wzruszony. W ocenie strony wyrządzenie szkody lub trudnych do odwrócenia skutków dotknie przede wszystkim skarżącego kasacyjnie, bowiem kwota 100 000 zł jest dla niego rażąco wygórowana, a jak wykazał w postępowaniu nie jest osobą całkowicie zdrową, w związku z czym przyznano mu prawo pomocy. Jednocześnie skarżący nie jest w stanie jednorazowo pokryć całości należności. Dlatego zdaniem skarżącego kasacyjnie w okolicznościach niniejszej sprawy, wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji organu drugiej instancji jest jak najbardziej zasadny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty