Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2023 r., sygn. I OSK 1601/22
W postępowaniu wywłaszczeniowym, prowadzonym według przepisów ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości, dopuszczalne jest wydanie decyzji wywłaszczeniowej bez ustalenia kręgu aktualnych właścicieli nieruchomości, jeżeli ci zaniechali obowiązku ujawnienia swojego prawa w księdze wieczystej i nie byli możliwi do ustalenia w momencie prowadzenia postępowania; brak powołania biegłych nie stanowi rażącego naruszenia prawa i nie prowadzi do nieważności decyzji wywłaszczeniowej, gdy nie miał wpływu na wysokość ustalonego odszkodowania.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: .Sędzia NSA Mariola Kowalska Sędziowie: Sędzia NSA Piotr Niczyporuk Sędzia NSA Piotr Przybysz (spr.) po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W.N. i S.D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 grudnia 2021 r., sygn. akt I SA/Wa 2235/20 w sprawie ze skargi W.N. i S.D. na decyzję Ministra Rozwoju z dnia [...] sierpnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi W.N. i S.D. na decyzję Ministra Rozwoju z [...] sierpnia 2020 r., nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności orzeczenia, wyrokiem z 7 grudnia 2021 r., sygn. akt I SA/Wa 2235/20, oddalił skargę.
Skargę kasacyjną na powyższe rozstrzygnięcie złożyli W.N. i S.D., zastępowani przez adwokata, zaskarżając wyrok w całości.
W skardze kasacyjnej zarzucono Sądowi I instancji:
I. naruszenie przepisów prawa materialnego:
1) art. 156 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm., dalej jako: "k.p.a.") w zw. z art. 6 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1958 r., nr 17, poz. 70, dalej jako: "ustawa wywłaszczeniowa") – poprzez niewłaściwe zastosowanie i uznanie, że nieuzasadniony brak zastosowania przepisów o dobrowolnym odstąpieniu nieruchomości nie stanowił rażącego naruszenia prawa w przedmiotowej sprawie;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty