17.01.2024

Postanowienie SN z dnia 17 stycznia 2024 r., sygn. III PSK 26/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Halina Kiryło

w sprawie z powództwa M. J.
‎przeciwko I. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w K.
‎o odszkodowanie,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 17 stycznia 2024 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Poznaniu
‎z dnia 30 września 2022 r., sygn. akt VII Pa 2/22,

1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2. zasądza od M. J. na rzecz J. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółki komandytowej z siedzibą w K. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego z ustawowymi odsetkami za czas po upływie tygodnia od dnia doręczenia zobowiązanemu orzeczenia do dnia zapłaty.

[SOP]

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w Poznaniu wyrokiem z 30 września 2022 r. oddalił apelację powoda od wyroku Sądu Rejonowego Poznań – Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z 18 listopada 2021 r., oddalającego powództwo M. J. przeciwko I. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością Spółce komandytowej z siedzibą w K. o odszkodowanie w związku z niezgodnym z prawem rozwiązaniem stosunku pracy bez wypowiedzenia.

W wywiedzionej od powyższego wyroku skardze kasacyjnej, powód zaskarżył orzeczenie w całości, podnosząc zarzuty naruszenia prawa materialnego: 1) § 3 pkt 2 lit. c rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2018 r., poz. 2369), przez jego niezastosowanie skutkujące uznaniem, że dokument zawierający zakres obowiązków pracownika może być przechowywany poza aktami osobowymi pracownika i używany w toku postępowania sądowego jako osobny dokument; 2) art. 22 § 1 k.p., przez jego błędną wykładnię i uznanie, że w zakresie pojęcia „kierownictwo”, które sprawują osoby na stanowiskach kierowniczych wobec podległych im pracowników na najniższych szczeblach, mieści się także obowiązek kontrolowania (osobistego) sposobu wykonywania pracy przez pracowników z innych komórek organizacyjnych niż ta, którą zarządza w imieniu pracodawcy pracownik na stanowisku kierowniczym posiadający ściśle określony zakres obowiązków; 3) art. 29 § 1 pkt 1 w związku z art. 22 § 1 k.p. w związku z art. 78 k.c., przez błędną wykładnię polegającą na uznaniu, że pisemne oświadczenie pracodawcy o zakresie obowiązków pracownika jest bliższe poleceniu pracowniczemu (co stanowi jednostronne oświadczenie woli pracodawcy), niż umowie o pracę (co jest wzajemnym oświadczeń woli, określającym obowiązki pracownika), co doprowadziło do uznania niepodpisanego przez powoda zakresu obowiązków za wiążący względem niego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp