Postanowienie SN z dnia 13 grudnia 2023 r., sygn. III USK 25/23
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Romualda Spyt
w sprawie z odwołania S.B.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Jaśle
o rentę rodzinną oraz świadczenie uzupełniające,
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 13 grudnia 2023 r.,
na skutek skargi kasacyjnej odwołującego się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie
z dnia 18 października 2022 r., sygn. akt III AUa 972/21,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
2. odstępuje od obciążenia odwołującego się kosztami zastępstwa procesowego strony przeciwnej w postępowaniu kasacyjnym.
[az]
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 21 stycznia 2020 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Jaśle odmówił S.B. prawa do renty rodzinnej. Organ rentowy podał, że orzeczeniem komisji lekarskiej ZUS z dnia 7 stycznia 2020 r. wnioskodawca został uznany za osobę całkowicie niezdolną do pracy, przy jednoczesnym stwierdzeniu, że daty powstania tej niezdolności nie można ustalić; na pewno nie powstała przed 22 września 1997 r.
Decyzją z dnia 17 stycznia 2020 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Jaśle, powołując się na art. 1 ust. 3, art. 2 i art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (jednolity tekst: Dz.U. z 2023 r., poz. 156), odmówił S.B. prawa do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, stwierdzając, że orzeczeniem z dnia 7 stycznia 2020 r. komisja lekarska ZUS orzekła, że nie jest niezdolny do samodzielnej egzystencji.
Wyrokiem z dnia 22 września 2021 r. Sąd Okręgowy w Krośnie oddalił odwołania S.B. od obu decyzji.
Sąd Apelacyjny w Rzeszowie, wyrokiem z dnia 18 października 2022 r., oddalił apelację odwołującego się od wyroku Sądu Okręgowego.
Sąd Apelacyjny stwierdził, że w odniesieniu do renty rodzinnej po zmarłym ojcu J.B. istotne jest spełnienie przez odwołującego się przesłanek prawa do tego świadczenia, o których mowa w art. 65, 67 i 68 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2023 r., poz. 1251 ze zm.; dalej ustawa emerytalna), a więc to, czy całkowita niezdolność do pracy powstała do ukończenia przez niego 16 roku życia, tj. w przypadku odwołującego się do 22 września 1997 r. lub też ewentualnie do ukończenia nauki w szkole. Z kolei jeżeli chodzi o prawo do świadczenia uzupełniającego, którego podstawę prawną stanowi art. 2 ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, konieczne było ustalenie, czy S.B. jest niezdolny do samodzielnej egzystencji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty