10.01.2024 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 10 stycznia 2024 r., sygn. III USKP 64/23

W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych sądy rozpoznające odwołania od decyzji organu rentowego są związane treścią tej decyzji oraz zakresem wniesionego odwołania i nie mogą orzekać o przedmiotach, które nie były objęte zaskarżoną decyzją. Naruszenie zasady koncentracji materiału procesowego, czyli orzekanie przez sąd o kwestiach niewchodzących w zakres zaskarżonej decyzji, stanowi błąd procesowy podlegający podniesieniu w drodze skargi kasacyjnej, co może prowadzić do uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jarosław Sobutka (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Robert Stefanicki

‎SSN Renata Żywicka

w sprawie z odwołania E.M. ‎od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Jaśle ‎o podleganie ubezpieczeniom społecznym, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 10 stycznia 2024 r., ‎skargi kasacyjnej odwołującej się od wyroku Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie ‎z dnia 22 lutego 2022 r., sygn. akt III AUa 713/19,

uchyla zaskarżony wyrok w pkt 1 i sprawę w tym zakresie przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w Rzeszowie do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 20 grudnia 2018 r., znak: […] nr […], powołując się na przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i art. 3 ustawy z 30 marca 2018 r. prawo przedsiębiorców Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Jaśle stwierdził, że E.M. jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom tj. emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu od dnia 1 września 2014 r. do 31 października 2018 r.

Wyrokiem z dnia 19 lipca 2019 r. Sąd Okręgowy w Rzeszowie zmienił zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w Jaśle z dnia 20 grudnia 2018 r. w ten sposób, że ustalił, iż wnioskodawczyni E.M., jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu w okresie od 1 września 2014 r. do 31 października 2018 r. oraz zasądził od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Rzeszowie na rzecz wnioskodawczyni E.M. kwotę 180 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. W ocenie Sądu Okręgowego okoliczność, że prowadzone przez wnioskodawczynię usługi nie musiały być wykonywane przez nią osobiście i fakt, że niejednokrotnie w spornym okresie były świadczone przez inne osoby - przez pracowników, zleceniobiorców powodowało, że w niniejszym stanie faktycznym, stan niezdolności wnioskodawczyni do pracy nie był równoznaczny z niewykonywanie przez nią działalności gospodarczej. Zdaniem Sądu sekwencja świadczonych usług, organizowanych i podejmowanych w okresie analizowanym czynności, świadczy o stałym zamiarze wykonywania działalności gospodarczej przez wnioskodawczynię. Intencją E.M. było prowadzenie działalności gospodarczej przy wypełnieniu koniecznych jej przesłanek jak: zorganizowanie, zarobkowość, wykonywanie działalności we własnym imieniu oraz ciągłość.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty