09.01.2024

Wyrok SN z dnia 9 stycznia 2024 r., sygn. IV KK 25/23

Nieprawidłowe wykorzystanie pojęcia gwaranta oraz błędna interpretacja znamion czynu z art. 157 § 3 k.k. w zw. z art. 157 § 1 k.k. i art. 160 § 1 k.k. przez sąd odwoławczy może prowadzić do niewłaściwej oceny charakteru działania lub zaniechania sprawcy oraz błędnej oceny obiektywnego przypisania skutku w sytuacji, gdy w ciąg zdarzeń włączają się działania innych osób. Przy rozpoznawaniu odpowiedzialności karnej za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu konieczna jest właściwa analiza normatywnego powiązania pomiędzy zachowaniem sprawcy a skutkiem w postaci niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia oraz rozpatrzenie możliwości obiektywnego przypisania tego skutku każdemu z naruszających reguły postępowania, biorąc pod uwagę kumulację zachowań i ich znaczenie dla urzeczywistnienia się skutku.

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Barbara Skoczkowska (przewodniczący, sprawozdawca)
‎SSN Tomasz Artymiuk
‎SSN Marek Pietruszyński

Protokolant Kamila Ożarowska

przy udziale prokuratora Prokuratury Krajowej Marka Zajkowskiego,
‎w sprawie A. D. S.
‎oskarżonego z art. 220 § 1 k.k. w zb. z art. 157 § 3 k.k. w zw. z art. 157 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.
‎po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie
‎w dniu 9 stycznia 2024 r.,
‎kasacji wniesionej przez prokuratora - na niekorzyść,
‎od wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach
‎z dnia 18 października 2022 r., sygn. akt II Ka 324/22,
‎zmieniającego wyrok Sądu Rejonowego w Suwałkach
‎z dnia 20 czerwca 2022 r., sygn. akt II K 233/21,

uchyla wyrok w zaskarżonej części i w tym zakresie sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w Suwałkach do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.

[J.J.]

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Suwałkach wyrokiem z dnia 20 czerwca 2022 r., sygn. akt II K 233/21, uznał oskarżonego A. S. za winnego tego, że:

„w dniu 14 maja 2020 roku około godziny […] w S. przy ul. […], jako właściciel firmy [XXX], a jednocześnie właściciel podestu ruchomego przejezdnego z wysięgnikiem przegubowo-teleskopowym z napędem hydraulicznym typ […], zamocowanego na pojeździć marki […] o nr rejestracyjnym […], wypożyczając go firmie [YYY], naraził pracowników tej firmy: M. B. i P. M. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu powodując nieumyślnie obrażenia ciała w/w, w ten sposób, że naruszył następujące przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy: dopuścił do eksploatacji podest ruchomy zainstalowany na w/w pojeździć pomimo braku aktualnej decyzji urzędu dozoru technicznego dopuszczającej przedmiotowe urządzenie do eksploatacji, dopuścił do eksploatacji podest ruchomy zainstalowany na w/w pojeździć bez skutecznego systemu bezpieczeństwa, którego funkcja powinna spowodować zablokowanie manewru w momencie przeciążenia, tj. umieszczenia kosza z obciążeniem znacznie przekraczającym 80 kg poza dopuszczalnym przez producenta obszarem pracy, przez co doprowadził do wypadku z udziałem pokrzywdzonych, którego przyczyną była utrata stateczności podestu ruchomego zainstalowanego na pojeździe, wskutek niezadziałania lub nieprawidłowego działania układu zabezpieczającego, co umożliwiło umieszczenie kosza z obciążeniem znacznie przekraczającym 80 kg poza dopuszczalnym przez producenta obszarem pracy, w wyniku którego M. B. i P. M. , wykonujący prace polegające na czyszczeniu rynien z platformy roboczej podestu, spadli z wysokości około 10-15 metrów na ziemię, w wyniku czego M. B. doznał obrażeń ciała w postaci wieloodłamowego złamania kręgu piersiowego Th 12 oraz krwiaka podskórnego w okolicy ciemieniowo-potylicznej lewej i rany powłok głowy okolicy potylicznej, które to obrażenia spowodowały naruszenie czynności narządu ciała i rozstrój zdrowia na czas przekraczający dni 7 w myśl art. 157 § 1 k.k., a P. M. doznał obrażeń ciała w postaci wieloodłamowego złamania piszczeli prawej w obrębie nasady dalszej, które to obrażenia spowodowały naruszenie czynności narządu ciała i rozstrój zdrowia na czas przekraczający dni 7 w myśl art. 157 § 1 k.k.”,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp