29.11.2023

Postanowienie SN z dnia 29 listopada 2023 r., sygn. I NSWR 753/23

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Paweł Księżak (przewodniczący)
‎SSN Mirosław Sadowski (sprawozdawca)
‎SSN Adam Redzik

w sprawie z protestu S. K.

przeciwko ważności referendum ogólnokrajowego zarządzonego na dzień
‎15 października 2023 r.,

przy udziale Prokuratora Generalnego oraz Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 29 listopada 2023 r.,

postanawia:

pozostawia protest bez dalszego biegu.

UZASADNIENIE

S. K. (dalej: „skarżący”) wniósł protest przeciwko ważności referendum ogólnokrajowemu zarządzonemu na dzień 15 października 2023 r. Skarżący podniósł, że członek komisji wydał mu dwie karty do głosowania a o wydanie karty referendalnej pytał. W ocenie skarżącego opisane powyżej zachowanie stanowi naruszenie art. 2 ustawy o referendum ogólnokrajowym.

Przewodniczący Okręgowej Komisji Wyborczej w W. wyjaśnił, że skarżący nie podniósł zarzutów, które mogłoby być przedmiotem protestu przeciwko referendum. Skarżący nie przedstawił także żadnych dowodów potwierdzających opisywane przez niego zdarzenie.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

W świetle art. 33 ust. 1 u.r.o. protest przeciwko ważności referendum może być oparty wyłącznie na podstawie zarzutu dopuszczenia się przestępstwa przeciwko referendum lub naruszenia przepisów ustawy dotyczących głosowania, ustalenia wyników głosowania lub wyniku referendum. W doktrynie podnosi się, że zarzuty, które dają podstawę do protestu przeciwko ważności referendum, można dekodować również z przepisów ustaw wyborczych, w tym z przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (tekst jedn. Dz.U. 2022, poz. 1277 ze zm.; dalej: „k.wyb.”; por. A. Rakowska-Trela, Postępowanie w sprawach z protestów wyborczych, PiP 2010, nr 3, s. 62-74). Według art. 34 ust. 2 u.r.o. „do warunków i trybu wnoszenia protestu oraz sposobu jego rozpatrywania i trybu podejmowania uchwały w tej sprawie przez Sąd Najwyższy stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy.” Należy przyjąć, że odpowiednie zastosowanie mają również ustalenia orzecznictwa Sądu Najwyższego w sprawach dotyczących protestów wyborczych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp