05.12.2023

Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2023 r., sygn. II GSK 231/23

Zgodnie z art. 29 ust. 5 pkt 1 w związku z art. 26 ust. 3 pkt 7 ustawy o ochronie osób i mienia, w procesie administracyjnym dotyczącym wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, niepodjęcie przez osobę ubiegającą się o wpis wymaganych badań lekarskich i psychologicznych w trybie odwoławczym uniemożliwia ostateczne potwierdzenie zdolności fizycznej i psychicznej do wykonywania zadań kwalifikowanego pracownika ochrony, co stanowi podstawę do obligatoryjnej odmowy wpisu na listę.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Zbigniew Czarnik Sędzia del. WSA Krzysztof Sobieralski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 lipca 2022 r. sygn. akt VI SA/Wa 1309/22 w sprawie ze skargi W. K. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia 11 marca 2022 r. nr EA-I-132/82/22 w przedmiocie wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 lipca 2022 r., sygn. akt VI SA/Wa 1309/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę W. K., zwanego dalej "skarżącym", na decyzję Komendanta Głównego Policji, zwanego dalej także "organem" lub "organem odwoławczym", z dnia 11 marca 2022 r., nr EA-I-132/82/22, w przedmiocie odmowy wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 29 września 2021 r. skarżący zwrócił się do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, zwanego dalej także "organem pierwszej instancji", z wnioskiem o wpisanie go na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej. Skarżący przedłożył dokumenty, wymagane przepisami ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2021 r. poz. 1995 ze zm.), zwanej dalej "ustawą", w tym orzeczenia lekarskie oraz psychologiczne z dnia 28 września 2021 r. stwierdzające posiadanie zdolności fizycznej i psychicznej do wykonywania zadań pracownika ochrony fizycznej. Postanowieniem z dnia 15 października 2021 r. Komendant Miejski Policji w Katowicach stwierdził, ze skarżący posiada nienaganną opinię, ustalono również, że skarżący nie figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym. Organ pierwszej instancji, korzystając z uprawnienia określonego w art. 34 ustawy, złożył odwołania od orzeczeń: lekarskiego oraz psychologicznego przedłożonych przez skarżącego. Z informacji uzyskanej z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Katowicach wynikało, że skarżący nie zgłosił się na badania lekarskie oraz psychologiczne w trybie odwoławczym, wobec czego organ pierwszej instancji decyzją z dnia 26 stycznia 2022 r. odmówił mu wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp