Interpretacja indywidualna z dnia 29 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.518.2023.1.MD
Przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego dotyczącego przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnoszą Państwo o wydanie interpretacji indywidualnej, która dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki jawnej w komandytową.
(…) Spółka jawna z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, dokonała przekształcenia spółki jawnej w komandytową na podstawie art. 581 Kodeksu spółek handlowych. Skutkiem tego będzie kontynuacja działalności spółki przekształcanej przez spółkę przekształconą, będzie to ten sam podmiot o zmienionej formie prawnej. W związku z przekształceniem nie jest planowane wniesienie dodatkowych wkładów.
Wspólnikami spółki (…) spółka jawna są dwie osoby fizyczne posiadające udziały w wysokości 49% oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiadająca 1% udziału.
Wkłady do spółki jawnej były w całości opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Dotyczy to wkładów wnoszonych przy zawiązaniu spółki.
Wkłady spółki jawnej wynoszą (…) złotych (dziesięć tysięcy złotych), suma komandytowa w spółce komandytowej również będzie wynosiła (…) złotych (słownie: (…) złotych).
Wartość majątku spółki jawnej jest wyższa niż wartość wkładów wniesionych przez wspólników.
Nie cały majątek wchodzący w skład spółki jawnej był opodatkowany podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a jedynie wkłady. Pozostała część majątku (np. pozostawione zyski) nie były opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty